Bezruký paralympijský stolní tenista uchvátil svět. Hra mi změnila život, říká

Paralympijské hry jsou tradičně přehlídkou sportovců, kteří se vyrovnali s těžkým osudem, aby se mohli této velkolepé akce zúčastnit. Egyptský stolní tenista Ibrahim Hamadtou se však vymyká více než ostatní – vzhledem k absenci obou paží totiž drží pingpongovou raketu v ústech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský stolní tenista Ibrahim Hamadtou | Foto: Reuters

Třiačtyřicetiletý Egypťan je v soutěži stolních tenistů na paralympiádě v Riu jediným sportovcem, který je nucen k obsluhování rakety používat hlavu a ústa.

V Brazílii se Hamadtou zatím představil dvakrát a oba duely prohrál. Proti Britovi Wetherillovi, který je jedním z kandidátů na medaili, a následně ani proti Němci Rauovi sice neuhrál ani set, ale nejednalo se o zcela drtivé porážky, když byl v průměru schopen zaznamenat přes pět bodů na sadu (hraje se do 11).

Výsledky ale nejsou pro egyptského reprezentanta tím hlavním.

„Jsem vůbec šťastný, že tady na paralympiádě mohu být a hrát proti šampionovi. Nemůžu ani vyjádřit, co mé srdce cítí. Jsem prostě šťastný,“ přiznal Hamadtou v rozhovoru pro AFP.

Jeho příběh se začal psát před více než třiceti lety, kdy jako desetiletý přišel při nehodě vlaku o obě ruce.

Před 15 lety málem vykrvácel. Nyní bude Zanardi v Riu usilovat o další paralympijské medaile

Číst článek

„Po incidentu byl tři roky doma a nemluvil. Nechodil vůbec ven,“ přiblížil jeho kouč Hossameldin Elshoubry.

Hamadtou zkoušel i fotbal, ale nešlo to – už jen kvůli bezpečnosti.

Až pak rodák z Damietty poznal stolní tenis, i když i v tomto případě nebyly začátky snadné. Hlavním problémem bylo podání – stolní tenista si totiž musí nadhodit míček sám.

Pak však Hamadtou přišel s řešením – hraje bez pravé boty, aby si pomocí chodidla a prstů na nohou nadhodil míček.

„Učil jsem se to tři roky. Změnilo mi to život,“ říká stolní tenista, který v rodném Egyptě trénuje dva bezruké svěřence.

Hamadtou se poprvé proslavil před dvěma lety, kdy se na se na serveru Youtube objevilo video, na kterém předvádí svou hru. Dodnes ho viděly více než dva miliony lidí.

Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme