Boccie dominují Korejci, ale i s nimi se dá hrát, říká paralympionik Vašíček

Boccia je sport velmi podobný francouzskému pétanque. Určená je lidem s těžkým tělesným postižením. Takové má i jeden ze dvou českých reprezentantů v tomto sportovním odvětví na paralympiádě v Riu, kterým je Kamil Vašíček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český paralympionik Kamil Vašíček | Foto: Pavel Petr

„Měl jsem úraz na terénní motorce. Nebyl to profesionální motokros, ale s kamarády jsme létali po tratích, jenom tak amatérsky. Teď je to dvanáctý rok od úrazu,“ líčí svůj osud dnes jedenatřicetiletý Kamil Vašíček. Zdravotní problémy po těžkém úrazu ho v mnohém limitují.

„Je to kvadruplegie – pohnu jenom rameny, trupem trošku. Rukama moc ne, těma jenom v odlehčení.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S českým reprezentantem v boccie Kamilem Vašíčkem mluvil reportér ČRo Pavel Petr

Většinu svých činností tak vlastně ovládá ústy. Speciálně upravený má elektrický vozík. Ani tento hendikep ho nepřipravil o aktivní sportování. O konkrétních možnostech se dozvěděl v pražském centru Paraple.

„Což je rehabilitační centrum, kde mají i sportovní aktivity. Pro mě to byla, vedle florbalu na elektrických vozících, jediná možnost. Začal jsem bocciou a teď to dělám sedmým rokem,“ vzpomíná hráč boccie.

Nejvíc času tráví v brněnském klubu Kociánka. Trénuje ale kvůli povrchu také v dalších halách. Na každém z nich se míčky pohybují jinak. Bocciu ale nemůže hrát sám.

„Na hru potřebuji asistentku nebo spoluhráčku, bez které bych to hrát nemohl. Říkám jí pokyny ke hře. Potom se mnou jezdí otec, který mi dělá ošetřovatelské věci, protože mě zná nejlépe.“

Boccia pak vychází především z pétanque. Snad s výjimkou toho, že se hraje s koženými míčky a v tělocvičně.

Paralympionik Kisý bral neplánovanou zastávku na Kapverdách jako příjemné zpestření

Číst článek

„Jeden míček je bílý, pak šest červených a šest modrých. Každý soupeř má jednu barvu a dohazujeme k té bílé. Jsou čtyři směny, za které se sečtou body. My, co to neházíme, hrajeme s asistencí – máme speciální rampu, po které pouštíme míčky,“ vysvětluje český reprezentant.

Světová špička je přitom vyrovnaná. Platí to minimálně o třicítce závodníků.

„Korejci jsou dominantní, ale i s nimi se dá hrát. Naše liga je jiná než tyto světové soutěže,“ dodává Vašíček.

Pavel Petr, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme