Boston se chystá na 120. ročník slavného maratonu. V roce 2013 byl terčem bombového útoku

Do oblíbeného pražského maratonu sice zbývají ještě 2 týdny, ale už jen hodiny odpočítávají pořadatelé nejstaršího silničního běhu na světě. Tradice Bostonského maratonu sahá až do roku 1897 a mezi nejslavnější závody patří i díky rychlým časům a také termínu, který je přímo spojený s americkou historií.

Atmosféra bostonského maratonu na kótě 20 km

Atmosféra bostonského maratonu na kótě 20 km | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Sportovci se každoročně vydávají na klasickou trať na severovýchodě Spojených států třetí dubnové pondělí. Tedy v den, který je po celé zemi známý jako “Den patriotů“. Ten je připomínkou první bitvy americké války za nezávislost z roku 1775. A tak je snem každého amerického vytrvalce uspět právě na Bostonském maratonu.

„Ten závod pro mě znamená hodně, vždycky jsem snil o tom, že ho vyhraju a motivaci jsem měl po roce 2013 o dost větší,“ naráží 40letý Američan Meb Keflezighi na 117. ročník Bostonského maratonu, který byl terčem bombového teroristického útoku.

00:00 / 00:00

V pondělí odstartuje v Bostonu jubilejní 120. ročník tradičního maratonu

Nálož, kterou tehdy připravili severokavkazští bratři Carnajevovi, zabila 3 lidi a dalších více než 300 zranila. Závod tak ještě umocnil vlastenectví domácích sportovců.

„V roce 2014 jsem se vrátil a je to pro mě největší vítězství v kariéře. Vyhrál jsem hodně závodů, byl jsem v mnoha olympijských týmech, ale nic se s triumfem na Bostonském maratonu nedá srovnat. Cítil jsem se hodně výjimečně, navíc když jsem za sebou cítil těch 36 tisíc běžců, kteří byli v ten den na startu,“ vzpomíná rodák z africké Eritrey Meb Keflezighi.

Sám se už ale dlouhá léta považuje nejen díky novému občanství za Američana. Pro Spojené státy vybojoval v roce 2004 stříbrnou medaili na olympijských hrách v Athénách na legendární trati a naposledy skončil pod pěti kruhy v Londýně čtvrtý.

Za svou dlouhou kariéru už tak má přehled o maratonských tratích jako málokdo, a Boston je podle něj dost specifický.

„Je to hodně těžká práce. Už dostat se sem není vůbec jednoduché a samotná trať je jiná než další klasické maratony. Atlet musí většinou běžet z kopce nebo do kopce, moc rovinatých kilometrů tady nenajdete,“ říká.

„Na druhou stranu je to ale velká výzva. A i když by se podle profilu trati mohlo zdát, že je Bostonský maraton jednoduchý, rozhodně tomu tak není,“ naráží předloňský vítěz na to, že start závodu je o 136 metů výš než cíl a kvůli tomu nemohl být výkon Keňana Mutaie z roku 2011 uznán jako nejlepší světový výkon všech dob.

O pět sekund ho pak ale v Berlíně překonal na regulérní trati krajan Kimetto a ten je tak v čele rekordních tabulek časem 2 hodiny 2 minuty a 57 sekund už bez jakýchkoli spekulací. To se ale zítra ve 120. ročníku může opět změnit.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít