Box je v Ázerbájdžánu národním sportem, poznali to i sportovci na Evropských hrách

Málokde je box tak oblíbený jako v Ázerbájdžánu. Země u Kaspického moře je pro tento sport schopna obětovat mnohé a na olympijských hrách v Londýně dokonce čelila podezření, že si snažila koupit za devět milionů dolarů dvě zlaté medaile.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Schmoranzová po prohraném zápase s favorizovanou Ruskou | Foto: Michal Jurman

Stadion Crystal Hall, kde se pořádají na Evropských hrách boxerská klání, leží stylově jen pár metrů od největšího symbolu Ázerbájdžánu. Národní vlajka o rozměrech 70 na 35 metrů se tyčí nad halou na 162 metry vysokém stožáru.

Jen v Tádžikistánu mají vyšší a fakt, že box probíhá právě v tomto místě má symbolicky své opodstatnění.

Místní žijí ze sportů nejvíce právě boxem a pak také zápasem. Boxerský turnaj na Evropských hrách navštěvují celé rodiny a snížená kapacita dvou tisíc míst je většinou maximálně zaplněná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Box je v Ázerbájdžánu národním sportem, poznali to i sportovci na Evropských hrách

Svátkem jsou pro místní nejen zápasy domácích boxerů ale i jiných velkých hvězd jejich oblíbeného sportu. Ve velkém si tak fanoušci našli cestu i na souboj ženské kategorie do 64 kilogramů mezi Češkou Martinou Schmoranzovou a ruskou mistryní světa Anastasijí Bejlakovovou.

„Zápas a box je jejich národní sport. Mají to rádi a ázerbájdžánské boxerky jsou šikovné,“ přiznává Martina Schmoranzová, že popularita i ženského boxu jde v Ázerbájdžánu ruku v ruce s úspěchy místních bojovnic.

Ona samotná nakonec proti nejlepší boxerce planety fanoušky, kteří jí ve velkém fandili, nepotěšila. U rozhodčích prohrála jasně 0:3.

„Teď mám volno, budu si to maximálně užívat. A půjdu na dortík, alespoň něco pozitivního,“ těší se rodačka z Rakovníka, že poté co se ukázala v ringu, bude součástí i jiné ryze ázerbajdžánské chlouby. Tedy místní kuchyně.

Michal Jurman, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme