Božák jako první Čech dokončil Závod napříč Amerikou

Cyklistický Závod napříč Amerikou je asi nejtvrdší cyklistický podnik na světě. Letos v něm soutěžili i dva Češi. Svatopluk Božák se stal vůbec prvním Čechem, který ho dojel až do cíle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Hledík na startu s druhým Čechem, který se závodu účastní, Svatoplukem Božákem | Foto: Czech Ultracycling Team o.s., Jakub Cejpek

"Přejezd mi trval deset dnů a patnáct hodin a skončil jsem na šestém místě," chlubí se Svatopluk Božák od Rožnova pod Radhoštěm. Má důvod být hrdý.

Závod napříč Amerikou se někdy srovnává s Tour de France, ale jsou to dvě naprosto odlišné soutěže. Tour je o hodně kratší, jede se na etapy, tedy každý den jen několik hodin.

Závod napříč Amerikou se jede od začátku do konce, ze západního pobřeží Ameriky na východní.

Přehrát

00:00 / 00:00

S českými cyklistickými ultramaratonci natáčel ve Spojených státech Vít Pohanka

Je na závodnících samotných, aby se rozhodli, kdy a jak dlouho budou odpočívat. Obvykle spí jenom dvě nebo tři hodiny denně.

Není divu, že Svatopluk Božák v cíli nejdřív radost ani moc neprožíval: "Pocity byly takové smíšené, protože se projevovala únava i euforie. Celý ten závod, který jsem absolvoval, na mně zanechal určitý zářez, který se projevil až v cíli."

Letošním vítězem v hlavní kategorii jednotlivců do 50 let je Švýcar Reto Schoch - přejezd Ameriky mu trval 8 dní, 6 hodin a 29 minut.

Jiří Hledík z jižních Čech závodil v kategorii nad 50 let a na příkaz lékaře musel odstoupit.

"Bylo to na nějaké 920. míli, což je zhruba 1450 kilometrů. Důvodem byla infekce v pravé noze, která se mi stahovala do třísla. To, že jsem měl zhmožděné pozadí a problémy v rozkroku, s tím se potýká každý závodník. Ale s infekcí jsme se vyrovnat nedokázali, museli jsme hned nasadit antibiotika a po vyšetření ultrazvukem jsme zjistili, že je nutné to řešit chirurgicky," smutní Jiří Hledík.

Spí se i za řídítky

Určitě se ale nemá za co stydět. Závod napříč Amerikou vzdává obvykle asi polovina účastníků. Podmínky jsou skutečně extrémní.

"Nejtěžší byly určitě průjězdy pouští a potom Skalisté hory, které byly opravdu tvrdé. Foukal tam silný vítr, takže to bylo to nejtěžší," vysvětluje Božák.

"Kromě tří hodin spánku jsem zbytek strávil v sedle. Během těch tří hodin jsem se vždycky najedl, potom jsem si šel lehnout, převlékl jsem se a pokračoval dál. Stává se i to, že člověk usíná za řídítky. To je při těchto závodech běžná věc," usmívá se Svatopluk Božák, první Čech, který dojel Závod napříč Amerikou.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme