Bratry Pospíšilovy a jejich trenéra spojoval ‚šestý smysl‘

O tom, zda existuje a co je šestý smysl, se stále jen spekuluje. V českém sportu ale existovala dvojice, která se jím mohla chlubit, bratři Pospíšilové. Nejúspěšnější čeští sportovci minulého století - tedy soudě podle zisku zlatých medailí z mezinárodních akcí - na pár desetiletí proslavili dnes už zapomenutou kolovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lea Petříčková, mnohonásobná reprezentantka - medajlistka z MS i MČSR ( nyní je státní trenérka ) a Jindřich Pospíšil - mistr světa v kolové v letech 1965, 1968-81, 1984-88 | Foto: Hynek Bulíř

První titul světových šampionů získali bratři Jan a Jindřich Pospíšilové v Praze v roce 1965. Právě tehdy začala jejich ‚zlatá cesta‘. Celkem ovládli mistrovství světa dvacetkrát, naposledy v roce 1988.

Kolová byla od začátku kariéry pro bratry Pospíšilovy sport číslo jedna, ale jak se chlubí starší z bratrů Jindřich, vedli si oba výtečně i v jiných odvětvích.

„Na co jsme sáhli, to nám šlo. Trenér nás učil hrát tenis, hráli jsme taky ping pong, kde jsme trénovali postřeh, hlavně bratr. Sportovní talent byl u nás vrozený, asi jsme to měli dané do vínku. Tíhli jsme ale pořád ke kolu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolová je historicky nejúspěšnějším sportem České republiky, zároveň se na ni ale zapomíná

Jindřich Pospíšil zmínil osobu trenéra. Tím byl v životě jeho i jeho bratra Jana velice důležitý Rudolf Harth, který neplnil ve trojici jen funkci kouče, ale také hlavního ‚uklidňovače‘ vyhrocených bratrských hádek.

„Zvlášť si vzal mě a zvlášť pak bratra, ale vždycky nám položil stejnou otázku: ‚Co myslíš, chceš vyhrávat?‘ Odpověď byla jednoznačná, a on nám řekl, abychom pro to v tom případě udělali maximum a nehádali se. Tím nás vždycky spojil,“ vzpomíná Jindřich Pospíšil.

A v čem byla výjimečnost celého týmu? V absolutním souznění smyslů, díky kterému se míč odrážel do branky mnohdy o hodně snadněji.

„Sami jsme ani někdy nedovedli pochopit ten šestý smysl, který mezi námi už od začátku působil – nejen mezi mnou a bratrem, ale i mezi námi dvěma a trenérem. Nejvíc se to projevovalo v nejdůležitějších utkáních, když šlo v pozdějších letech o tituly,“ dodává Jindřich Pospíšil.

Tereza Jelínková, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme