Břetislav Enge závodí i v 65 letech, okruhy vyměnil za rally historických vozů

Věk nemusí omezit sportovní aktivity. Důkazem toho je pětašedesátiletý Břetislav Enge. Legendární závodník sbíral v dobách své největší slávy vavříny na okruzích. Dnes se jeho láskou staly automobilové soutěže, jezdí rally historických vozů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Břetislav Enge | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

„Jezdím se Škodou 130 LR, což je pro mě ideální auto, protože jsem na škodovkách vyrůstal. Auto si užívám i jako servisák, připravuji si ho doma sám. Akorát na závodech mám kluky, kteří mi pomáhají,“ prozradil Břetislav Enge.

Ve sbírce úspěchů má například titul mistra Evropy v kategorii cestovních vozů. Velkou část kariéry prožil po boku kolegy a kamaráda Zdeňka Vojtěcha. Na okruhy se už s největší pravděpodobností ale nevrátí. Učarovala ho rally.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Enge očekával, že v kategorii historických vozů se bude jezdit na dojetí. Jede se tvrdě, tvrdí

„Je to úplně něco jiného. Na závody na okruzích je hlavně špatná doba, nechodí lidi a pro mě už tam dnes není žádná třída. Historici tam nejezdí a já v 65 letech už asi nic jiného nepojedu,“ dodává zkušený automobilový jezdec.

Na důchodce rozhodně nevypadá. Z letošního seriálu mistrovství republiky historiků vynechal pouze jediný závod v Hustopečích. A není to rozhodně žádná exhibiční jízda. Ze svého speciálu dokáže vytáhnout až 180kilometrovou rychlost.

„Je mě plná silnice. Myslel jsem, že tyhle soutěže se jedou hlavně na dojetí, ale všichni závodí jako blázni,“ usmívá se Břetislav Enge.

„Táta jezdí v historicích druhou sezonu a jede neskutečně. Na to, že má už požehnaný věk, tak prohání mladé třicetileté kluky, co jezdí s dalšími veterány. Myslím, že má od nich velký respekt,“ domnívá se syn Tomáš.

Břetislav Enge (vpravo) se svou dcerou a navigátorkou Lucií a synem Tomášem, bývalým pilotem Formule 1 | Foto: Pavel Petr

On zůstal okruhům věrný, jako první Čech startoval ve formuli 1. Tatínkovi, pokud mu to čas dovolí, jezdí držet palce. Dcera Břetislava Engeho Lucie pak dokonce usedá jako navigátorka na sedadle spolujezdkyně.

„Přijde mi pořád stejný. Srdíčko má v tomhle směru stejné,“ říká o svém otci dcera Lucie. „Byla jsem odmalička s taťkou v garáži, kde připravovali auta. Pak jsme i s mamkou samozřejmě sledovali závody,“ doplnila.

Dcera byla jako navigátorka jasnou volbou

Volba na dceru byla poměrně jednoznačná. Jiná varianta ani nepřipadala v úvahu.

„S dcerou jsem zažil hodně chvil na off roadových výpravách, když padlo rozhodnutí, že bych se tím mohl začít bavit, tak jsem se jí zeptal. Když to mám někomu platit, tak proč bych to platil cizímu. Ať to máme v rodině,“ zdůraznil Břetislav Enge.

Má to jeden háček. Lucii teď musí poslouchat, hlavně její rozpis. S tím má pětašedesátiletý jezdec problém.

„Jako okruhář jsem nikdy nebyl zvyklý někoho poslouchat. Musím se pekelně soustředit, někdy se mi stane, že začnu přemýšlet nad nějakou hloupostí nebo ťukáním v autě,“ připustil Břetislav Enge.

Pavel Petr, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme