Bude to nejlepší paralympiáda, myslí si plavec Jan Povýšil

Sedmačtyřicet. To je počet českých sportovců, kteří se představí na paralympiádě v Londýně, která bude zahájena příští středu. Byť je jich o devět méně než před čtyřmi lety v Pekingu, pořád mají medailové ambice. I když nejvíc se těší hlavně na to, jak si užijí atmosféru vrcholné akce roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský olympijský stadion byl srdcem XXX. Her | Zdroj: Reuters

Výjimkou není ani plavec Jan Povýšil, trojnásobný bronzový medailista z předchozích paralympiád.

Honzo, čtvrtá olympiáda, to už patříte mezi matadory a zkušené borce.

Přehrát

00:00 / 00:00

S hendikepovaným plavcem Janem Povýšilem mluvila Tereza Jelínková

Já si pořád jako zkušený nepřipadám. Je to možná tím, že trénuji ve skupině, kde trénují šestnáctiletí kluci. Je tam Honza Micka, který teď plaval patnáctistovku na olympiádě. S nimi nejde moc zastárnout. Takže já se pořád chovám jak patnáctiletý puberťák.

Jak se to projevuje?

To se musíte zeptat mojí přítelkyně. Ne, nepřipadám si tak nějak strašlivě zkušený. Samozřejmě to má nějaké výhody. Vím do čeho jdu, ale že bych se cítil jako zkušený matador, tak to určitě ne. Jen jsem méně nervózní.

Máte tam nějaké nové konkurenty za ty čtyři roky?

Vždy se někdo narodí, ale to mají i olympionici. U mě ve skupině je to Francouz se Španělem, kteří jsou nejlepší, no a teď se mi tam narodil Ukrajinec, Mexičan a začal dobře plavat i Slovinec. Je to rok od roku těžší a čím jsem starší, tak se mi to hůř dohání. Takže teď přecházím z disciplíny na disciplínu.

Čeští plavci si na olympiádě v Londýně pochvalovali bazén, že je hlubší a lépe se jim tam plave. Může to být pro vás výhoda?

Já mám tyto bazény moc rád, hrozně mi vyhovoval bazén v Sydney i v Pekingu. Je to příjemnější a také je to o tom, jak dlouho tam trénujete. Ale mně to bude určitě vyhovovat. Já jsem spokojený na hlubokém bazénu.

Jak se těšíte na Londýn obecně? Očekáváte, že to bude hodně velký rozdíl od toho Pekingu, který byl hodně pompézní?

Já se těším na Angličany. Myslím si, že si vzali tu olympiádu i paralympiádu za svou a jak to bude nachystané, tak to bude lepší než v Sydney, které považuji za nejlepší Hry, které kdy byly a tohle si myslím bude ještě lepší a hrozně se na to těším.

Tereza Jelínková, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme