Budínský: Basketbalová Evropa je o krok před námi, los bude těžký

Čeští basketbalisté se v nedělním dopoledni dozvědí jména soupeřů v kvalifikaci o mistrovství Evropy 2013 ve Slovinsku. Česká reprezentace je pro mnichovské losování nasazena ve čtvrtém koši a má tak jistotu, že nenarazí na Estonsko, Nizozemsko, Švýcarsko, Rakousko nebo Azerbajdžán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér Děčína Pavel Budínský měl po třetím čtvrtfinále důvod k úsměvu. Jeho tým deklasoval Ostravu a přiblížil se k postupu do semifinále.

Trenér Děčína Pavel Budínský měl po třetím čtvrtfinále důvod k úsměvu. Jeho tým deklasoval Ostravu a přiblížil se k postupu do semifinále. | Foto: David Kalvas | Zdroj: Český rozhlas

Los rozdělí týmy do pěti pětičlenných a jedné šestičlenné kvalifikační skupiny. Postup si vždy zajistí první dva celky a čtyři nejlepší družstva ze třetích míst. Cítí proto už před losováním reprezentační trenér Pavel Budínský nervozitu?

„Nervózní nejsem. Nicméně zájem o losování kvalifikace ME 2013 ve Slovinsku je obrovský a všichni, kdo sledují basketbal, ví, že budeme mít velkou šanci si na finálovém turnaji zahrát. Takže jsem spíš v napětí a očekávání.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Kouč basketbalové reperezentace Budínský pře losem kvalifikace ME

Samozřejmě nejen pro hráče a realizační tým, ale stejně tak pro fanoušky. V České republice se představí atraktivní soupeři. Je mezi nimi takový, kterého by si kouč národního týmu vyloženě nepřál?

„V prvních dvou a možná i třetím koši jsou týmy vzácně vyrovnané a dlouhodobě patří k evropské špičce. Zápasy třeba s Itálií, Srbskem nebo Tureckem budou těžký oříšek,“ ví Budínský. Na druhou stranu nová forma kvalifikace dává českým basketbalistům, zjednodušeně řečeno, větší šanci postoupit na evropský šampionát.

„FIBA rychle reflektovala na vývoj a zájem ze strany fanoušků, takže už letos v Litvě na ME bylo týmů. Osvědčilo se to, protože některé papírově slabší týmy jako třeba Makedonie nebo Finsko, si myslím, že se neztratily. Pro nás je tenhle systém jednodušší, ale na druhou stranu všichni vnímáme, že český mužský basketbal šel lehce dolů, spadl do divize B. Takže klíčovou věcí bude, aby všichni hráči chtěli reprezentovat, abychom vytvořili konkurenceschopný tým. Evropa je pořád krok před námi.“

Měl proto Pavel Budínský při prodloužení kontraktu na lavičce národního týmu jako jednu z podmínek právě start všech jím vybraných hráčů v kvalifikaci o Evropu? Je taková možnost vůbec reálná?

Zezačátku ochota je, ale pak...

„Nedá se to papírově potvrdit. I moji předchůdci už se snažili na federaci tlačit, aby zabezpečila nejkvalitnější tým a to se zkrátka a dobře nikdy nestalo. Reprezentace je o dobrovolnosti, hrdosti a mělo by to být pro každého hráče vyznamenání, jenže ne všichni se k tomu takhle staví.“

Přesto má reprezentační lodivod alespoň ústní příslib od těch, co se v poslední kvalifikaci omluvili? Zatím je prý předčasné na toto téma hovořit.

„Většina hráčů si nechává otevřená zadní vrátka, nejsou schopni konkrétně říci. Třeba konkrétně Jan Veselý, se kterým jsem mluvil přes léto v Pardubicích, tak u něj je to o tom, jak se dokáže adaptovat na NBA a jak to u něj po sezoně bude vypadat. Všichni hráči zájem mají, ale vždycky jsou tam nějaká proti, jako zdravotní stav nebo výsledek sezony,“ vysvětlil situaci trenér české basketbalové reprezentace Pavel Budínský. Evropský šampionát v roce 2013 uspořádá Slovinsko.

Pavel Petr, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme