Budoucnost českého basketbalu

Dva stěžejní úkoly má před sebou Česká basketbalová federace. Prvním je uspořádání mistrovství světa žen v příštím roce. Tím druhým napravení reputace mužského reprezentačního basketbalu po pádu do B skupiny mistrovství Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Basketbalový míč | Foto: basketskup.cz

Světový šampionát basketbalistek se uskuteční v České republice 23. září 2010. V Brně a Ostravě se odehrají zápasy základní části a osmifinálové duely. Závěrečnou fázi turnaje přivítá karlovarská KV Aréna. Přehlídku nejlepších týmů uvidí čeští příznivci po dlouhých třiačtyřiceti letech.

„Vzhledem ke složité ekonomické situaci a vzhledem k tomu jakým způsobem dopadlo mistrovství světa v lyžování v Liberci, máme samozřejmě ztíženou situaci. Ale věřím, že ve spolupráci s regiony, městy a vládou České republiky, se nám podaří zabezpečit mistrovství na takové úrovni, aby bylo reprezentací nejenom českého basketbalu, ale České republiky v celém světě," říká předseda výkonného výboru České basketbalové federace Miroslav Jansta.

Nová ženská reprezentace

Kromě organizace musí basketbalová federace vynaložit také úsilí spojené s vytvořením kvalitního reprezentačního celku pro mistrovství světa. Vystoupení na evropském šampionátu v Lotyšsku, přestože tým postoupil ze základní skupiny, mnozí odborníci považovali za zklamání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budoucnost českého basketbalu

Po šampionátu skončil u  družstva trenér Milan Veverka a spolu s ním i celý realizační tým. Na oficiálních svazových stránkách je jako důvod uvedena špatná komunikace uvnitř družstva i navenek.

„Myslím si, že vzniklo hodně nešťastných momentů při sestavování jak realizačního týmu, tak vlastního týmu žen, které nás reprezentovalo na mistrovství Evropy. Proto jsme odvolali trenéra, proto jsme vypsali nové výběrové řízení a proto 17. října rozhodneme o novém trenérovi ženské reprezentace, který si vybere své asistenty," vysvětluje důvody změny Miroslav Jansta.

Ten vzápětí k budoucím spolupracovníkům nového kouče dodává: „My je nebudeme diktovat, jako to bylo předtím, že si nadiktovalo vedení České basketbalové federace, kdo má být asistentem. A chceme samozřejmě vytvořit všechny podmínky, během té krátké doby, abychom na mistrovství dopadli lépe než na posledním mistrovství Evropy."

Co s muži?

Ještě složitější je situace v případě mužské reprezentace. Ta neuspěla v dodatečné kvalifikaci a v následujících letech bude usilovat o návrat do A skupiny mistrovství Evropy.

„Ozdravné kroky budou trvat rok, dva, tři. A budou samozřejmě souviset s ligou, protože na výboru jsme rozhodli o rozšíření ligy mužů na čtrnáct (týmů). To by mělo proběhnout až za dva roky. Výbor asociace ligových klubů má připravit model, jak by to fungovalo. Tím bychom rozšířili počet českých hráčů hrajících v lize, protože bychom asi zachovali kvótu šesti cizinců pro každý tým. Prostě hledání nového modelu fungování mužské ligy, která by měla být atraktivnější, zajímavější!" říká Miroslav Jansta.

Také v případě mužů bude prvořadé sestavit tým, který se popere o návrat do elitní skupiny. A samozřejmě bude nutné jmenovat trenéra, který se tohoto úkolu ujme. Michalu Ježdíkovi totiž 30. září skončila smlouva.

Mladíci vše nezachrání

Výsledkově neúspěšná dodatečná kvalifikace přitom stála na mladých hráčích, jako je Veselý nebo Satoranský. Oba jsou zárukou pro budoucnost.

„Pro mne bylo příjemné překvapení účinkování některých mladých hráčů. Já jsem nečekal, že jsou schopni podat takový výkon na takové akce, jakou byla kvalifikace, kterou absolvovali," poznamenává Miroslav Jansta.

Zároveň ale předseda výkonného výboru ČBF poznamenává, že týmu chyběla zkušenost v osobě Luboše Bartoně nebo Jiřího Welsche:

„Chyběli dva zkušení hráči, především jeden byl zraněný (Bartoň) a druhý pro mne z nepochopitelných důvodů dal přednost jednání o smlouvě před reprezentací České republiky. Dokud nebudu mluvit s ním nebo s trenérem Ježdíkem, tak bych pana Welsche nechtěl nějak kritizovat za to, že nereprezentoval. Ale samozřejmě to byla citelná ztráta, protože jeho zkušenost a klid chyběly v rozhodujících chvílích. A myslím si, že kdyby byl přítomen, tak jsme minimálně ten zápas v Estonsku neprohráli!"

Pavel Petr, Mirko Vasič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme