Budoucnost Evropských her je na východě, západní země nemají zájem

Myšlenka uspořádat mezi olympijskými cykly jakousi podobu evropské olympiády má za sebou první ostrý test. Medaile z Evropských her, které hostilo ázerbájdžánské Baku, přitom může mít postupem času pro sběratele hodně velkou cenu. Není totiž vyloučené, že premiéra Evropských her byla zároveň jejich derniérou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Také zakončení 1. Evropských her bylo velkolepé. Není ale jasné, kde se budou konat další | Zdroj: Reuters

„Musím říct, že Ázerbájdžán se Evropských her zhostil skvěle. Neviděl jsem nic závažného, co by tu nefungovalo,“ uznává šéf české výpravy Martin Doktor, že proinvestované miliardy se odrazily v bezchybné organizaci.

Například za jedinou živě prezentovanou píseň na slavnostním zahájení Evropských her přistály zpěvačce Lady Gaga na kontě 2 miliony dolarů a v podobném velkopanském duchu se neslo následně i všech 16 soutěžních dnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příští Evropské hry se možná budou konat mimo evropský kontinent, zjistil reportér ČRo Michal Jurman

Ázerbájdžánci také zaplatili celý organizační tým, který připravoval nedávné olympijské hry v Londýně. Jenže obrovská nákladnost celé akce může být pro Evropské hry také smrtelnou.

„Uvidíme. Bylo to dělané na východě Evropy a tendence organizačního výboru bylo dát další pokračování do západní Evropy. Nedopadlo to, ale jsou další země, které o to mají eminentní zájem,“ naráží prezident ČOV Jiří Kejval na to, že zvolený pro rok 2019 se musel nedávno pořadatelství vzdát.

Nizozemsko totiž nedokázalo zajistit necelých 58 milionů eur na pokrytí akce a tato částka může být problémem i pro jiné země.

„Bohužel to vypadá tak, že západní Evropa nemá o velké podniky zájem. Budou se spíš stěhovat do východní Evropy nebo Asie,“ připravuje Kejval fanoušky i sportovce na to, že pokud myšlenka Evropských her přežije, bude se jí paradoxně dařit zřejmě mimo starý kontinent.

Michal Jurman, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme