Byl to hodně spontánní atak, řekl Štybar po svém premiérovém vítězství na Tour

Po 14 letech od dob Jána Svorady se dnes mohl český cyklista radovat z vítězství v etapě legendární Tour de France. V dojezdu do francouzského Le Havru triumfoval po pádu celkově vedoucího Tonyho Martina jeho týmový kolega Zdeněk Štybar.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Štybar (ilustrační fotografie) | Zdroj: Reuters

Dojezd etapy končil v mírném stoupání. Pro trojnásobného mistra světa v cyklokrosu a milovníka klasik Zdeňka Štybara téměř ideální záležitost. I přesto ale v cíli v rozhovoru pro Radiožurnál přiznal: „Vůbec jsem ho neplánoval.“

Zdeňku, jaké to bylo, když jste stál na pódiu pro vítěze etapy Tour de France a gratuloval vám Bernard Hinault a další legendy cyklistiky?

Přehrát

00:00 / 00:00

Byl to neplánovaný atak, prozradil Zdeněk Štybar v rozhovoru po svém prvním vítězství na Tour de France

Až teď mi teď pomalinku začíná docházet, že se mi to povedlo. Malinko jsem se uklidnil a můžu si vítězství užít. Doopravdy něco neuvěřitelného. Kór v etapě, kdy jsem to vůbec nečekal, spíš jsme měli plán, aby vyhrál Cav (Cavendish) udržet jsme samozřejmě chtěli i Tonyho žlutý dres.

Jsem doopravdy hodně rád, že se mi to povedlo, akorát doufám, že s Tonym nebude nic vážného.

Co jste cítil, když jste projížděl cílovou čárou a políbil zápěstí? Přemýšlel jste nad nějakým vítězným gestem?

Manželka, když porodila Lewise, tak mi dala náramek. Myslel jsem na ně, protože to mají teď těžké. V pátek budou Lewisovi dva týdny a manželka to nemá zrovna jednoduché, když jsem odjel po dvou dnech, kdy jsme byli společně doma.

Zdeněk Štybar vyhrál etapu na Tour. Český cyklista využil hromadného pádu v závěru

Číst článek

Kdy vás napadlo atakovat a jet si pro vítězství?

Byl to hodně spontánní atak, vůbec jsem ho neplánoval. Dojel jsem si dopředu a říkal jsem: ‚Dobrá!‘ Už tam byli jen sprinteři, jako je Peter Sagan, Kristoff, Van Avermaet, ale už tam nebyl nikdo, kdo by případně mohl po mně jít, nikdo tam neměl žádného pomocníka, který by mě mohl dojet. Musel by to být jen sprintér a ten, kdo by po mně šel jako první, by asi nevyhrál, tak jsem si říkal, že by to mohl být ideální moment jet.

Vedoucí muž pořadí Tony Martin si při hromadném pádu zlomil klíční kost a odstoupil ze závodu.

Porazil jste dnes úplně všechny. V celkovém pořadí jste devátý. Dá se říct, že už teď máte na své první Tour de France „vyděláno“?

(Smích). Jsem rád, že se mi to takhle povedlo. Spíš jsem si věřil na čtvrté etapě s kostkami, ale ta nebyla dost těžká na to, aby se v ní dalo někde pořádně ujet, všichni byli nervózní, hlídal se každý nástup. O to mě těší víc, že se mi to povedlo dneska.

Víte, kdy naposledy vyhrál Čech etapou na Tour?

Ne… Asi Svorada?

Ano, Ján Svorada v roce 2001. Jaké to je na něj navázat?

Jsem samozřejmě pyšný, že se mi to povedlo a že jsem další Čech v řadě.

Tomáš Kohout, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme