Bývalý cyklokrosový mistr světa Miloš Fišera je dnes pořadatelem závodů

V roce 1972 vybojoval Miloš Fišera pro tehdejší Československo první medaili z cyklokrosového mistrovství světa. Ani dnes na svůj sport nezanevřel. Často sám usedne na kolo a navíc se ze závodníka změnil v organizátora závodů.

Belgičan Kevin Pauwels (vpravo) vyhrál závod Světového poháru v cyklokrosu, který se jel 21. října v Táboře. Vlevo je jeho krajan Niels Albert, který skončil třetí. | Zdroj: ČTK

Rodák z Vrchlabí zakončil svou kariéru trojnásobnou účastí na mistrovství světa profesionálů. Bohužel mezi elitou se představil až v okamžiku, kdy měl výkonnostní zenit za sebou. Tehdejší komunistický režim mu dřívější start než v letech 1988 až 1990 nepovolil.

Miloš Fišera přesto na svůj sport nedá dopustit. V Kutné Hoře se pustil do organizace pohárových závodů, tedy TOI TOI Cupu. Ví ovšem, že role cyklokrosaře byla v tomto směru jednodušší. „Myslím, že jednodušší je závodit, to se člověk stará o sebe, i když v době, kdy jsem závodil, tak jsem si říkal, že by bylo možná jednodušší ty závody dělat. Ale všechno má svou složitost.“

00:00 / 00:00

S cyklokrosařem Milošem Fišerou mluvil Pavel Petr

Rozdíl je skutečně obrovský. Například v tom, na co bude bývalý reprezentant vzpomínat. „Nebudu vzpomínat na to, že jsem někdy organizoval závody, i když i tady si užijeme nějakou legraci. Ale rozhodně vzpomínám na ty slušné výsledky, které jsem kdysi míval.“

To zní až příliš skromně. Kromě stříbra z roku 1972 totiž Miloš Fišera mezi amatéry získal v terénu dvakrát zlato. Pětkrát navíc vyhrál republikový šampionát. Může tak porovnávat pořádání závodů v dobách jeho největší slávy se současností. „Dřív se to dělalo na amatérské bázi a dnes je to o profesionalitě. A je to dobře. Ta úroveň organizace jde nahoru stejně jako úroveň závodnická.“

Rekonstrukce cyklokrosového areálu

Závody TOI TOI Cupu v Kutné Hoře zvládl po organizační stránce na výbornou. Těší ho to, jenže do budoucna nad dalším osudem závodů v areálu stadionu Olympie visí otazníky. „Chtěli bychom tady pokračovat, ale na tomto stadionu se bude dělat velká rekonstrukce, takže budeme muset hledat nové místo.“

Cyklokrosová legenda ovšem nemůže ani dnes zůstat bez kola. Například jako trenér. „Trochu trénuji, na kolo jsem nezanevřel, při každé příležitosti na kolo sedám, ale už si vybírám lepší počasí a mírnější terén,“ uzavírá Miloš Fišera.

Pavel Petr, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít