Bývalý kubánský amatérský boxer Stevenson, nikdy nepodlehl vábení profi ringu

Tento týden obletěla svět zpráva, že v 60 letech zemřel někdejší kubánský boxer Teofilo Stevenson. Pro mnohé se jednalo o nejlepšího boxera těžké váhy všech dob. Je jedním ze tří amatérských boxerů, který se radoval ze tří olympijských zlatých medailí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teofilo Stevenson (vpravo) na Kubě v roce 1995 přivítal i Muhammada Aliho, byli to totiž kamarádi | Zdroj: Reuters

Teofilo Stevenson se narodil 29. března 1952. Jeho otec byl zapálený do boxu a tak se malý Teofilo velmi brzy seznámil s boxerským prostředím. Už v devíti letech vybojoval svůj první zápas a talentem zaujal někdejšího šampióna těžké váhy Johna Herreru. Právě pod jeho vedením se Stevenson stále zlepšoval. Nejtěžší zápas té doby, ale musel podstoupit doma.

„Chodil jsem na tréninky i na zápasy s tátou, ale máma o tom vůbec nevěděla. Když jí to jednou táta řekl, hrozně vyváděla. Okamžitě mi chtěla vše zakázat, ale táta ji tak dlouho přemlouval, že nakonec svolila," vzpomínal Teofilo Stevenson, který tak už se souhlasem maminky mohl dál rozvíjet svůj talent.

Už v deseti letech zaujal na juniorském kubánském šampionátu Andreje Červoněnka, který tehdy vedl nově vzniklé národní centrum kubánského sportu a Stevenson se stěhoval do Havany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Teofilo Stevenson byl považován ze jednoho z nejlepších boxerů těžké váhy

„Bylo to jako ve snu. Jen jsem trénoval, chodil do školy a jedl. Bylo o nás výborně postaráno a navíc tady byli ti nejlepší trenéři. Kuba se o mě postarala výborně a já jsem rád, že jsem jí to mohl vrátit."

V roce 1972 odjel Stevenson na zkušenou na olympijské hry. Jen na Kubě se vědělo, jaký potenciál v sobě tenhle takřka dvoumetrový tanečník mezi provazy skrývá. Teofilo všechny své soupeře zdolal a na krk si pověsil zlatou olympijskou medaili. Krátce po vítězství dostal nabídku, aby za milion dolarů přestoupil do profesionálního ringu.

"Lásku a přízeň osmi milionů Kubánců bych nevyměnil za všechny dolary světa. Peníze nemohou vyvážit moji lásku ke Kubě. Dolary nejsou všechno. Jen past, do které se chytíte," mávl rukou dvacetiletý mladíček.

Vábení profesionálního ringu Stevenson nepodlehl nikdy, ani když mu nabízeli až pět milionů dolarů za souboj s Muhammadem Alim, s kterým se mimochodem později několikrát setkal a stali se z nich přátelé.

Stevensonovou ambicí bylo zkompletovat svou olympijskou sbírku na tři zlaté kovy. Což se mu také podařilo - nejtěžší kategorii vyhrál ještě v Montrealu1976 av Moskvě 1980. Celkem jedenáctinásobný mistr Kuby Stevenson v ringu boxoval v 324 zápasech, ze kterých 302 vyhrál. Na svém kontě má také tři tituly mistra světa.

Jakub Kanta, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme