Časlavská se dočkala své planetky a zavzpomínala na Samaranche

Český olympijský výbor hospodařil v roce 2009 se schodkem ve výši dva miliony 430 tisíc korun. To je výrazně méně než původně předpokládaných takřka 10 milionů. Výsledky hospodaření byly oznámeny plenárním zasedání ČOV, které však nebylo věnováno pouze číslům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medaile z olympiády v Mexiku zapůjčila Věra Čáslavská | Foto: Khalil Baalbaki

I když, jak se to vezme. Astrofyzika Jiří Grygar totiž tentokrát spojil své povolání se sportovní tématikou a šestinásobné olympijské vítězce Věře Časlavské slavnostně předal mezinárodní osvědčení o registraci planetky, která obíhá mezi dráhami Marsu a Jupiteru a nese její jméno.

„To je opravdu báječná věc, představte se, že těm lidem, co mě nemají moc rádi, a nebylo jich moc, tady budu strašit na věky věků a neustále jim budu nad hlavami kroužit jako planetka,“ popisovala s úsměvem s Věra Čáslavská a nemusí to být podle Jiří Grygara jen symbolická pocta.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž+Sž planeta jménem Časlavská.mp3

„Když si vezmete, že planetky jsou docela velké útvary a že ceny parcel ve vesmíru neustále stoupají, tak se ti bude dát zhodnotit i jinak,“ doplnil s nadsázkou známý astrofyzik.

Samaranch byl ochránce sportovců

Věra Čáslavská původně nechtěla kvůli hlasové indispozici moc mluvit, ale když přišla řeč na úmrtí Juana Antonia Samaranche zvážněla a přeci jen nepodělila os vé pocity.

Velice se jí totiž dotklo, když po jeho smrti slyšela, jak jeho jméno očerňují světová media. Rozhodla se tedy napsat osobní dopis synovi bývalého předsedy Mezinárodního olympijského výboru.

„Píšů mu o tom, že jeho otec byl velkou diplomatickou osobností, který nejenom že absolutné vyznával myšlenku olympizmu, ale ke všemu ještě i chránil sportovce. Například mně osobně několikrát pomohl v době, kdy jsem podepsala dva tisíce slov, a neodvolala jsem. Pan Samaranch za mnou tenkrát přijel a před všemi mocipány mi vyjádřil podporu,“ vzpomínala Věra Čáslavská, která byla středem pozornosti celého plenárního zasedání.

Pozornost si ale zasloužili také Gerhardt Bubník, který obdržel cenu Mezinárodního olympijského výboru za boj proti dopingu a rozhlasový reportér Karel Malina, který převzal novinářskou cenu ČOV Oty Pavla.

Petr Kadeřábek, Jan Cigánik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme