Cavendish se dočkal a ve spurtu vyhrál 5. etapu Tour

První v cíli páté etapy Tour de France byl ve spurtu Mark Cavendish, který získal už 16. prvenství v historii Tour. Favorité na 164 kilometrech žádné vteřiny neztratili, přesto utrpěli velké ztráty hlavně kvůli pádům.

Mark Cavendish | Foto: Tomáš Kohout

Závod lehce zvlněným terénem byl téměř předurčený k závěrečnému spurtu pelotonu, protože poslední kilometry nekončily v prudkém kopci jako předchozí den. I tentokrát se o únik pokusila malé skupinka závodníků, která si vypracovala až šestiminutový náskok.

Favorité v pelotonu strávili převážnou část deštivé etapy debatami, tedy pokud v pelotonu zůstali. Hned po několika kilometrech měl technický problém Bradley Wiggins, který nabral velkou ztrátu, kterou dotahoval. Kritický byl zejména les, kterým závodníci projížděli kolem sedmdesátého kilometru.

Nejprve po vzájemném kontaktu spadli Američan Levi Leipheimer a Samuel Dumoulin. Poté po kontaktu s Robertem Gesinkem, elitním jezdcem stáje Rabobank, spadl Janez Brajkovič. Jeden z lídrů stáje Radioshack se nepříjemně zranil a jako druhý z Tour odstoupil.

To je pro Radioshack velká ztráta, vždyť Brajkovič je vítězem Critérium Dauphiné z minulého roku a v průběžném pořadí Tour byl šestnáctý. Ovšem Gesink si z pádu hodnesl sedřené koleno, ze kterého mu teklo hodně krve.

Vzápětí se na zem dostal také obhájce titulu na Tour Alberto Contador a ve skupině s Gesinkem se snažil sjet téměř minutovou ztrátu. Trochu kuriózní pád potkal dánského mistra Nickiho Sörensena. Ten v pelotonu zavadil o doprovodný motocykl, zaklínilo se mu v něm kolo a on se katapultoval do trávy vedle silnice. Motorka ale táhla kolo dál ...

V závěrečných kilometrech zkusili útok Francouzi Roy a Voeckler. Populární Thomas Voeckler vydržel jet před pelotonem ještě dva kilometry před cílem, ale spurtující skupina ho pohltila.

Roman Kreuziger se většinu závodu držel v čele pelotonu, pět kilometrů před cílem dokonce hlavní pole táhl a nakonec dojel v poklidném finiši po boku kolegy Vinokurova do cíle na 16. místě a celkově se posunul o 4 místa vpřed.

Průběžné pořadí:
1. Hushovd 17:36:57, 2. Evans (Austr.) -1, 3. F. Schleck (Luc.) -4, 4. Millar (Brit.) -8, 5. Klöden (Něm.), 6. Wiggins (Brit.) oba -10, 7. Thomas, 8. Boasson Hagen (Nor.), 9. Fuglsang (Dán.), 10. A. Schleck (Luc.) všichni -12, ... 39. Contador (Šp.) -1:42, 51. Kreuziger -2:29.

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít