Celý den dřou, bojují, trpí a ve finále stejně prohrají. To je osud většiny cyklistů na Tour

Cyklistická Tour de France nezná stupně vítězů. Má jen jediný. Ten patří tomu, kdo vyhrál etapu, vede celkové pořadí nebo obléká některý z dresů pro nejlepšího v dané disciplíně. Třeba zelený pro spurtéra. Další pořadí už obvykle nikoho nezajímá. Ale jsou i takoví cyklisti, kteří se těmto pravidlům vymykají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peter Sagan se etapového vítězství na letošní Tour de France zatím nedočkal | Zdroj: ČTK

Nejlepším příkladem je Slovák Peter Sagan. Už druhý rok po sobě nevyhrál na Tour zatím ani jednu etapu. Když se mu nepovedlo zvítězit ve spurtech v prvním týdnu, překvapoval tím, jak teď ujížděl oblečený do zeleného dresu den co den ve skupince uprchlíků.

„Jsem rád, že jsem mohl jít do úniku, protože tady na Tour je to takové buď anebo. Buď se to povede, a pokud se to nepovede, už je to game over,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dřina v cyklistickém dresu a ve finále prohra. Slovák Peter Sagan si dojel už pro páté druhé místo. Mluvil s ním reportér Tomáš Kohout

Jinými slovy, je to risk, stojí spoustu sil, a ty pak chybějí. A ví to i Sagan. „Faktura mi přijde asi teď poslední týden.“

V úniku mu totiž navíc nikdo nepomůže. Všichni se Saganovi snaží ujet, aby se nedostali do cíle s ním ve skupince a neprohráli ve finiši. Ale prý ostatním nenadává, že nespolupracují.

„Ne, on takhle jezdí. Není agresivní, je to hodný kluk,“ říká Australan Adam Hansen. Byl to i on, kdo v etapě do Gapu Saganovi poodjel a už už přemýšlel i nad možným etapovým vítězstvím. Leč, Sagan dřel dál...

„Nevím, jestli bylo vidět, jak pěkně vyjel poslední kopec. Pak zaútočil ve sjezdu a všechny nás nechal za sebou. Nedalo se za ním uviset, setřásl nás,“ popsal Australan z Beskyd Adam Hansen závod proti chlapci narozenému nedaleko, v Žilině.

I za to, jak Peter Sagan riskoval ve sjezdu, jak ho natřásaly výmoly a málem upadl, stal se podruhé za sebou nejbojovnějším závodníkem etapy. Bral to jako cenu útěchy.

„Aspoň to - nejbojovnější, když už nic jiného,“ dodal se smíchem, když už to bylo páté druhé místo na letošní Tour de France.

17. etapa (22. července) cyklistického etapového závodu Tour de France | Foto: ČTK

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme