Centrum pohybové medicíny má pomoci nejen olympionikům

Tři měsíce zbývají do zahájení letních olympijských her v Londýně. Sportovci, kteří už se do Londýna nominovali, mají teď k dobru ještě jednu pozitivní zprávu. Pokud by jim cestu za olympijským snem zkřížilo na poslední chvíli nějaké zranění, mají se nově kam obrátit. Nejen pro ně totiž začalo v Praze-Chodově fungovat zcela nové Centrum pohybové medicíny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rehabilitační sál by šlo pro laika pojmenova třeba i jako posilovnu | Foto: Michal Jurman

Centrum zaštítil svým jménem špičkový fyzioterapeut docent Pavel Kolář, jehož služby využívají už pěknou řádku let největší hvězdy českého sportu. Mnozí z nich, například Kateřina Neumannová, Jan Železný či Věra Čáslavská, přišli podpořit slavnostní otevření tohoto zdravotního centra.

"Centrum v jednom segmentu by mělo sloužit i v rámci zajištění diagnostiky a konzervativní rehabilitační léčby u reprezentantů. Navázali jsme spolupráci s Českým olympijským výborem, aby tady bylo určité zázemí, které by to zajišťovalo," poukazuje Kolář na dohodu s Českým olympijským výborem, podle které by se čtyřpatrový dům nabitý celou řadou nejmodernějších přístrojů měl stát nově zdravotním centrem nejúspěšnějších českých sportovců.

Centrum by nemělo sloužit pouze jim, ale také dětem. Navíc po zhruba ročním provozu by mohlo plnit také vzdělávací funkci pro studenty lékařských fakult. Byli to právě ale čeští olympionici, kteří si jako první vyzkoušeli, co všechno jim může nový areál v Chodově nabídnout. Třeba oštěpař Petr Frydrych.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pražském Chodově se otevřelo nové Centrum pohybové medicíny, sloužit má sportovcům, ale i dětem

Mechanismus tří propletených kovových kol opravdu spíše vypadá jako nástroj pro cvičení kosmonautů. Konec konců přístroj využívá NASA už 30 let. Pro sportovce má absence gravitace vést především k procvičení svalů trupu, o kterých mnozí ani nevědí, jak je správně využívat.

"Ne, že bych byl zvyklý na to zatížení svalů, ale trošku vím, kde co zapojuju, protože je hodně procvičuju. Rád bych si tady zacvičil častěji," řadí se Frydrych do dlouhé řady sportovců, kteří budou chtít své výkony ještě povýšit díky možnostem nabízených v Centru pohybové medicíny. Co možná nejrychlejší servis by pak měl být sportovcům poskytován při vyšetření dynamickou magnetickou rezonancí.

"Přece jen u sportovce, který s sebou nese nějaké náklady, je třítýdenní až měsíční výpadek z tréninku dlouhý. Je důležité včas určit přesnou diagnostiku, takže je i v zájmu Českého olympijského výboru, aby tohe existovalo, říká Pavel Kolář.

Čáslavská ukáže centrum Japoncům

"Mně zachránil kariéru už dvakrát, a přitom už to se mnou vypadalo špatně. Mám k němu proto bezmeznou důvěru. Ať jsem kdekoli a něco se mi stane, on je pro mě tím hlavním člověkem, kterému věřím," skládá komplimenty na hlavu docenta Koláře tenista Radek Štěpánek.

Stejně jako všichni ostatní sportovci doufá, že služeb Centra pohybové medicíny bude využívat co nejméně. I tomto případě by ale díky gymnastické legendě Věře Čáslavské bylo o osud tohoto zdravotnického areálu postaráno.

"Asi sem občas pozvu nějaké Japonce, tohle je přesně jejich krevní skupina. Za prvé Pavel je pracovitý a za druhé ty prostory tady, to je ve zdravotnictví jeden z divů světa," rozšiřuje s nadsázkou sedm divů světa o ten v pražském Chodově Věra Čáslavská.

Alena Benešová, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme