Černý s Janouškem spolu pískají florbal 20 let, ve Švédsku se na MS pomalu loučí

Už dvacet let spolu Petr Černý a Jiří Janoušek rozhodující zápasy, a protože patří k mezinárodní špičce, mají velkou šanci řídit finále letošního mistrovství světa florbalistů ve švédském Göteborgu. Sehrané dvojici českých sudích v tom ale může "překážet" úspěch krajanů na hřišti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Florbaloví rozhodčí Petr Černý (vlevo) a Jiří Janoušek na mistrovství světa ve švédském Göteborgu | Foto: Pavel Petr

Devětatřicetiletý Černý a o šest let starší Janoušek společně nejprve florbal hrávali. V jedné obranné dvojici. Černý dokonce jako kapitán vedl reprezentaci na evropském šampionátu.

Desátý prosinec 1994 ale do jejich kariéry výrazně zasáhl. Poprvé vyběhli na hřiště jako rozhodčí.

Na domácí scéně odpískalo jedenadvacet finálových zápasů mužské extraligy, dvakrát superfinále, jedenáctkrát ovládli anketu České florbalové unie o nejlepší rozhodcovský pár. Úspěch slaví i na mezinárodní scéně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Černý a Jiří Janoušek už toho spolu na florbalovém hřišti zažili mnoho, ale stále vzpomínají na první mezistátní zápas

„Na mistrovství světa už jsem pískali všechny seniorská finále plus do 131 mezinárodních utkání do šampionátu tady ve Švédsku,“ nabídl pohled do statistik Petr Černý.

Vzpomínek na zápasy je skutečně hodně, snad nejvíc se ale v mysli vrací třeba ty úvodní ve světě.

„První utkání na otevřeném ME jsme pískali, když hráli Finové proti Dánům. Byli jsme na mezinárodní scéně začátečníci. Byl to opravdový křest ohněm. Dřív hráli za Dány hráči, kteří měli 120 kilogramů a přes dva metry. My přišli z České republiky, byli jsme vyžle a ještě malí. Na to si pamatuju,“ říká Černý a jeho kolega Janoušek dodává:

„Ty nás tam v tom nechali vykoupat (smích). Prostě perfektní začátek. Hráči si nás vodili, trenéři taky. Prostě masakr

I po dvaceti letech spolupráce si ovšem, ať už přímo na palubovce nebo později v šatně, mají k odpískaným zápasům co říci.

„Někdy jsou tam hluchá místa, kdy se i pohádáme, ale jinak v pohodě, kdyby to tak nebylo, už spolu nejsme. Máme to rozdělené. Petr si jede podle pravidel a já to beru spíš otcovsky. Trochu to seřvat, občas mi to ujede a jsem i sprostý. Od toho jsme tam, by jsme hráče řídili a nedělali si tam, co chtěli. Nemůžou se mi u střídaček rvát. Tak je seřvu, pak si s ním pokecám a třeba ho s úsměvem vyloučím.“

Vychovali už 3 generace hráčů

„Je to třetí generace hráčů. Takže se to opakuje, jak výchova juniorů po přechodu mezi dospělé, protože mladící občas potřebují dostat jakoby ponaučení.“

Na šampionátu už je to jiné. O respekt sudí bojovat nemusí. Česká dvojice ho má. Dokonce tak velký, že by mohla rozhodovat finále. Pochopitelně za předpokladu, že o zlato nebude hrát český národní tým. Pro Černého s Janouškem by to byla krásná tečka.

„Rozhodli jsme se, že na mezinárodní úrovni to je naše poslední MS. Máme ještě nominaci na rok 2015 a 2016, ale jsme s komisí rozhodčích IFF domluveni, že budeme jezdit na kratší turnaje a oni k nám budou dávat méně zkušené rozhodčí. V české lize chceme pískat ještě minimálně pět let,“ říká na závěr Petr Černý.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme