Češi jsou blízko k pořádání plaveckého ME. Baumrtová by mohla být jeho patronkou

V posledních letech získává české plavání na vrcholných soutěžích jednu medaili za druhou. A to mimo jiné hlavně díky znakařce Simoně Baumrtové, která se nyní rozhodla dát českému plavání zase něco zpátky. Její snaha o popularizaci tohoto sportu u nás může vyvrcholit už za dva roky, kdy by měla být patronkou českého pořadatelství mistrovství Evropy v krátkém bazénu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Simona Baumrtová, česká reprezentantka v plavání. | Foto: David Kalvas

"Bylo by to fajn, ale největším problémem je finanční stránka," říká k nápadu, který vznikl původně v hlavách jejího podpůrného týmu, chomutovská znakařka.

Myšlenka uspořádat u nás evropský šampionát v krátkém bazénu se už párkrát ve strahovském sídle Českého svazu plaveckých sportů v posledních letech přetřásala. Nikdy ale nakonec nenašla svého naplnění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Simona Baumrtová jako patronka ME v plavání

Nyní se zdá je ale s výhledem na konec roku 2015 vše na nejlepší cestě a to mimo jiné i díky úspěchům českých plavců, kteří si v posledních letech získávají celosvětové renomé. Důkazem budiž čerstvá pozvánka pro Baumrtovou na prosincový prestižní duel mezi plavci Evropy a Spojených států amerických.

"Vždycky závodí tři závodníci z Ameriky a tři z Evropy. Určitě poplavu 100 m znak, tím pádem bych se mohla dostat i do štafety. V krátkém bazénu dokážu nyní stovku znak odplavat nejrychleji. Američani si na této akci moc zakládají a hodně se na ni soustředí. Já poplavu ještě na evropském šampionátu, takže budu mít takový dvojvrchol," říká Simona Baumrtová.

A už se těší na plavecký svátek ve skotském Glasgow, kterému předchází zimní mistrovství Evropy. Dvaadvacetiletá znakařka chce ale dělat dobré jméno českému plavání nejen ve světě, ale i doma.

Velká cena Chomutova nabídne špičkovou podívanou

Důkazem budiž víkendová Velká cena Chomutova, na které si naplánovala česká rekordmanka hned šest startů. Navrch pak přidá účast ve smíšené štafetě profesionálů a amatérů, která se na českém území poplave v této podobě vůbec poprvé v historii.

"V první řadě to má popularizovat plavání obecně. Díky účasti předních plavců to bude špičkový závod. Když se podíváme na ostatní závody v české republice, tak taková účast je málokde," láká k návštěvě sobotní smíšené štafety, ve které se po boku amatérů představí 16 nejlepších reprezentačních plavců, autor celého projektu a předseda plaveckého klubu z Chomutova, Radek Šilhan.

Na severu Čech zdá se už nerostou jen skvělí plavci ale také činovníci, kteří se rozhodli posouvat plavání stále více do povědomí sportovních fanoušků.

Medailové úspěchy Baumrtové a spol. berou více než důvod k oslavě jako velký závazek, který si mezi sebou předávají jako pomyslný štafetový kolík. Zda jejich úsilí skončí za dva roky v cílové rovince s názvem Mistrovství Evropy 2015 se ale teprve uvidí.

Michal Jurman, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme