Češi mají první zlato z paralympiády, získal ho cyklista Ježek. Bouška přidal bronz

Česká výprava se konečně dočkala zlaté medaile z londýnské paralympiády! V časovce na 24 km si pro ni dojel cyklista s podkolenní amputací Jiří Ježek. Bronz navíc získal ve stejné sloučené kategorii spastik Jiří Bouška. Mezi ženami vybojovala Tereza Diepoldová v časovce na 16 kilometrů stříbro. Češi tak mají zatím deset cenných kovů.

Cyklista Jiří Ježek už slavil v Londýně stříbro

Cyklista Jiří Ježek už slavil v Londýně stříbro | Zdroj: ČTK

Ježek byl ve vedení na všech mezičasech a nakonec si bezpečně dojel v čase 32:59,92 pro vítězství. V Londýně tak získal druhou medaili, když ke stříbru ze stíhacího závodu na dráze přidal zlato ze silnice.

„Do závodu jsem nešel s ambicemi na zlato, ale na stříbro, na medaili tam bylo asi pět kandidátů. Ráno jsem se necítil moc dobře, měl jsem žaludeční potíže, ale to asi bylo z nervozity. Trať byla velmi velmi těžká, ale spravedlivá a neudělal jsem na ní jedinou chybu. Jsem strašně šťastný,“ prohlásil.

Tímto triumfem se navíc stal Ježek nejúspěšnějším cyklistou v historii paralympijských her. V počtu medailí, kterých už má 11, překonal i legendární závodníky Darenna Kennyho a Christophera Scotta.

Druhý skončil Carol-Eduard Novak, který ztratil na českého cyklistu 7 sekund. Oba jezdci si prohodili pozice ze stíháčky, kde vyhrál naopak rumunský reprezentant.

Česká radost byla v časovce dvojnásobná. Třetí příčku totiž obsadil Jiří Bouška. Na vítězného krajana mu chybělo po třech osmikilometrových okruzích 35 sekund.

„Byl to neskutečný očistec, víc než nohy mě bolí ruce, byla to snad moje nejtěžší časovka, povrch byl hodně členitý. Podařilo se mi ale udržet vysokou kadenci, i když v posledním kole jsem ochabl. Hodně mi v té chvíli pomohla podpora mého servisního týmu, díky tomu jsem se ještě vyhecoval a zvládl jsem to,“ popsal závod Bouška.

Další cenný kov přidala do české sbírky cyklistka s nadkolenní amputací Tereza Diepoldová, která si dojela v čase 27:41,91 pro stříbro. Od vítězné Američanky Allison Jonesové ji dělilo v konečném pořadí necelých 52 sekund.