Češi mohou mít v budoucnu olympiádu blízko. Na Slovensku či v Rakousku

Olympiáda v Praze se zatím odložila na neurčito. Šanci podívat se na sportovní svátek ale máme u našich sousedů. Možná na Slovensku, v Polsku nebo v rakouské Vídni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

olympijské hry - olympijská vlajka

Vídeň čeká referendum, a to kvůli pořádání letní olympiády v roce 2028. Rakouská metropole ale není jediná, kam bychom v blízké budoucnosti mohli za olympijským sportem vyrazit.

Největší šanci necestovat za olympiádou daleko mají Češi asi v roce 2022 při zimních hrách, kdy kandidaturu zvažuje Slovensko společně s Polskem a zároveň i Mnichov. Nebo se nabízí letní olympiáda v roce 2024, kde chce přihlášku podat Berlín a z dalších ne zase tak vzdálených měst ještě Paříž a Řím.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pořadatelství olympijských her v blízkosti České republiky mluvil ve vysílání Ondřej Bouda

Tatry kandidovaly neúspěšně už dvakrát - v letech 2002 a 2006. Tentokrát by měl být hlavním pořadatelem polský Krakow, ale třeba hokejový turnaj by byl na Slovensku a Polsko také nemá vyhovující sjezdovky.

Společnou žádostí šance na úspěch vzrostly, protože klíčovou otázkou při rozhodování je schopnost ufinancovat hry. Náklady se totiž odhadem pohybují okolo dvou miliard dolarů, dva státní rozpočty jsou proto lepší garancí než jeden.

Konání olympijských her v České republice je v blízké budoucnosti velmi nepravděpodobné. Statisticky se bude ucházet o hry v roce 2108 - Česko chtělo pořádat olympiádu v roce 2016 a naposledy předtím se o to Praha zajímala v roce 1924.

Jiří Chum, Ondřej Bouda, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme