Češi se snaží pomoct udělat z basketbalu 3x3 už v Riu olympijský sport

Basketbal patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější olympijské sporty. Na zápasy výběru amerických hvězd se například i letos v Londýně stály dlouhé fronty. O to sympatičtější je nynější snaha Mezinárodního olympijského výboru i Mezinárodní basketbalové federace rozšířit olympijský program o jeden z mladých sportů, takzvaný trojkový basketbal. V tomto směru si velice aktivně počíná i Česká basketbalová federace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Basketbal 3x3 | Foto: Jakub Nedbal / Streetballmania

Klasický pětkový basketbal u nás nemá sice zrovna na růžích ustláno, přesto patří dlouhodobě k finančně nejméně náročným a zároveň i nejúspěšnějším českým kolektivním sportům. Ženská reprezentace byla jediným českým kolektivem v Londýně a na lepší časy, zdá se, začíná svítat i mužům, kteří se letos probojovali na evropský šampionát.

Ruku v ruce s těmito úspěchy tak jde nyní i snaha České basketbalové federace, prorazit i na poli nově se rodícího sportu, trojkového basketbalu, který by si navíc mohl už velmi brzy odbýt svoji olympijskou premiéru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Basketbal 3x3 by mohl být už za čtyři roky na olympiádě v Riu regulérním sportem

„Před dvěma lety vzniklo na FIBA nové oddělení, které má 3x3 ve svém vínku. Zajímavé na tom je, že je to víc snaha pořadatelů olympiádu v Riu, než olympijského výboru,“ popisuje člen výkonného výboru České basketbalové federace Zdeněk Bříza, kde hledat počátky snahy dostat basketbal 3x3 pod pět olympijských kruhů.

Hra o jednom koši vycházející historicky z tradičního pojetí streetballu by byla jistě atraktivní olympijskou součástí. Navíc šance, že tomu tak bude už za čtyři v brazilském Riu, jsou podle Břízy poměrně solidní.

„Je tak padesát na padesát reálné, že by to na olympiádě skutečně bylo. Otázka je, jestli jako ukázkový sport, nebo regulérní sport.“

Trojkový basketbal láká nově i domácí hráče z Mattoni NBL

Číst článek

Onu mezifázi, tedy představit se na olympiádě nejdříve jako ukázkový sport, by trojkový basketbal mohl jaksi přeskočit. FIBA a Mezinárodní olympijský výbor jdou totiž na celou věc, jak se říká, od lesa.

„Říkají, že to není nový sport, ale jen nová disciplína basketbalu, který už na olympiádě je, že je to jenom rozšíření disciplíny.“

S podobnou argumentací by mohli lidé zainteresovaní kolem trojkového basketbalu na olympijské půdě uspět. O to, aby tomu tak bylo, se nyní navíc hodně aktivně snaží i Česká basketbalová federace.

Basketbal 3x3 | Foto: Jakub Nedbal / Streetballmania

Letos nechala přivést do českého olympijské domu v Londýně speciální kurt na trojkový basketbal, díky kterému došlo na české půdě i k důležitým setkáním, která by mohla celou záležitost výrazně posunout kupředu.

„Nejvyšší představitelé FIBA se sešli se zástupci olympijských her v Riu a probírali možnosti, za kterých by to mělo být,“ přibližuje Bříza jednání v Londýně, která mohou být hodně důležitá samozřejmě i pro samotný český basketbal.

Například mužská reprezentace se v klasickém pětkovém basketbalu na olympiádu do Brazílie asi jen stěží probojuje, a tak by bylo pro české barvy velkou výzvou, dostat šanci vyslat do Ria reprezentaci ve hře tři na tři. Nejdříve ale v celé věci budou muset slavit úspěch mnohá zákulisní jednání. Třeba i díky nim bude mít nakonec Česko za čtyři roky na olympiádě více kolektivních sportů, než tomu bylo letos.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme