Česká basketbalová reprezentace čeká před kvalifikací ME na Veselého a Satoranského

Horké léto čeká mužskou basketbalovou reprezentaci. Pod vedením trenéra Pavla Budínského absolvuje kvalifikaci o účast na mistrovství Evropy 2013. Otázkou zůstává, jestli v nejsilnějším složení. V sestavě by totiž mohli chybět Jan Veselý a Tomáš Satoranský.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Zídek | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

"Honza Veselý se připravuje individuálně na sezonu od 10. června pod dohledem Washingtonu. Washington s ním v příští sezoně počítá velmi pravděpodobně i do základní pětky a považuje tedy za zásadní jeho vývoj mezi první a druhou sezonou v NBA," vysvětluje místopředseda České basketbalové federace Jiří Zídek.

V praxi to znamená, že klub velmi úzce monitoruje přípravu svého hráče a zda mu doporučí start v národním týmu, bude jasné na začátku července. Zámořská NBA láká i dalšího z mladíků - rozehrávače Tomáše Satoranského, který se chystá na draft.

"Satoranský je považován za jednoho z nejtalentovanějších Evropanů, kteří jdou do letošního draftu NBA. Předpokládám, že pokud do 16. června nestáhne své jméno z draftu, bude draftován na konci prvního kola nebo na začátku druhého," předpovídá Zídek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českou basketbalovou reprezentaci čeká v létě kvalifikace ME 2013

Odhadnout z jaké pozice může být Satoranský draftován, je složité. Záleží na specifických potřebách jednotlivých týmů. Od toho všeho se bude odvíjet jeho start v reprezentačním mužstvu.

"Jestliže by byl draftován v prvním kole, garantovalo by mu to tříletou smlouvu. A myslím, že by situace byla komplikovanější. Pokud by byl draftován ve druhém kole, je reálné, že absolvuje letní ligu a mohl by být k dispozici na přelomu července a srpna," vysvětluje Jiří Zídek.

O dalších případných omluvenkách ze sestavy české reprezentace se nemluví. "Někteří hráči ani osloveni nebyli, protože v posledních letech nereprezentovali, jsou už starší, například Radek Nečas z Nymburka už reprezentační kariéru uzavřel, kontaktoval jsem ho, ale své stanovisko nezměnil. Věřím, že když máme šanci na postup na mistrovství Evropy, kluci tuhle šanci uchopí za pačesy a nám se podaří udělat nějaký úspěch," doufá Zídek.

Zídek: Pokud budeme kompletní, máme velkou šanci na postup

Na evropský šampionát 2013 ve Slovinsku postoupí první dva týmy z pětičlenných kvalifikačních skupin a čtyři mužstva ze třetích pozic. České basketbalisty čekají duely s Tureckem, Itálií, Portugalskem a Běloruskem. K favoritům se řadí především první dva jmenované celky.

"Nepřehlížel bych Portugalsko, které postoupilo na poslední mistrovství Evropy, takže už to není taková basketbalová banánová republika, jak tomu před patnácti, dvaceti lety bylo. Silným soupeřem bude i Bělorusko, jedna z bývalých republik Sovětského svazu. Lehkou skupinu určitě nemáme, ale samozřejmě si musíme dávat vysoké cíle. Pokud budeme kompletní, máme velice dobré šance," věří Jiří Zídek.

Na domácí zápasy evropské kvalifikace se mohou těšit příznivci basketbalu v Chomutově. Poprvé to bude 18. srpna v duelu s Itálií.

Alena Benešová, Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme