Česká elita hendikepovaných sportovců míří na paralympijské hry do Londýna

Nečeká nás snadná práce, ale uděláme všechno pro to, abychom uspěli. Takové je heslo českých paralympiků před nadcházejícími letními paralympijskými hrami v Londýně. Téměř celá česká výprava zamíří do britské metropole ve středu dopoledne. Individuální cíle jsou sice různé, na jednom se všichni shodnou - hlavně si chceme největší akci sezony užít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Drahonínský už se těší na blížící se paralympiádu | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

„Věřím tomu, že naši sportovci jsou připraveni, a i když to nedávají najevo, každý z nich v koutku svého srdce doufá, že se dostane na nejvyšší místa, takže se budou o medaile moc a moc snažit," přeje si výkonná předsedkyně Českého paralympijského výboru Alena Erlebachová.

Pro českou výpravu nicméně zřejmě zůstane jen snem, že by zopakovala vynikající výsledek z Pekingu, kde v celkovém pořadí zemí skončila se senzačními 27 medailemi na 16. příčce. A to i proto, že do Londýna jede o devět sportovců méně, než kolik se jich účastnilo paralympiády před čtyřmi lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

S českými paralympiky mluvaila Tereza Jelínková

„Je to určitý hendikep, ale s tím se nedá nic dělat, jestliže nemáme přidělenou kvótu a nemůžeme naplnit výpravu dle svých představ, bohužel. Je pravda, že když je nějaká obrovská země jako třeba Čína, a k tomu má hodně peněz, může na klasifikační závody poslat víc lidí a pak dostane vyšší kvótu, než jak je tomu u nás," mrzí Alenu Erlebachovou.

Ani tak se ale česká výprava medailových ambicí nevzdává. Do Londýna nakonec odcestuje celkem sedmačtyřicet českých sportovců, kteří budou bojovat o cenné kovy v šesti sportech, konkrétně cyklistice, atletice, plavání, lukostřelbě, stolním tenise a boccie.

Na startovních listinách přitom nechybí ostřílení borci jako cyklista Jiří Ježek, lukostřelec David Drahonínský nebo koulařka Eva Kacanu, obhájkyně zlata z Pekingu.

„Jedu tam s cílem odvést co nejlepší výkon, samozřejmě by bylo asi na místě říct, že bych chtěla obhájit zlato, ale vzhledem ke změně pravidel a změně přepočtových systémů jsou to cíle hodně vysoké. Sen to samozřejmě je, ale moc šancí nemám, nicméně dám do toho maximum a věřím, že to dopadne dobře," ví česká koulařka, že probojovat se znovu na stupně vítězů nebude vůbec jednoduché.

O medailích paralympici raději nemluví

O tom, kolik by Češi mohli z Londýna přivézt medailí, se ale obecně nikomu moc mluvit nechce, a všichni se shodují v jednom - že se chtějí paralympiádou hlavně bavit.

„Já tam fakt letos nejedu s žádným cílem, jedu si to užít, protože vím, jaká je konkurence. Když tam náhodou něco spadne, tak jenom dobře," shrnuje za všechny plavec Jan Povýšil.

Paralympiáda v Londýně bude slavnostně zahájena 29. srpna a už teď má zřejmě jedno historické poprvé - na všech sportech by mělo být vyprodáno.

Tereza Jelínková, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme