Česká kanoistika slaví sté narozeniny a věří v úspěšnou budoucnost

Přesně před sto lety, 29. listopadu 1913, byl založen v Praze z iniciativy Josefa Rösslera-Ořovského Svaz kanoistů Království českého. A tím se začala psát historie sportovního odvětví, které přineslo našim barvám medailové úspěchy na mezinárodní scéně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Fuksa

Už pěkných pár desetiletí platí, že probojovat se na olympijské stupně vítězů, to vůbec není jednoduchý úkol. Stačí připomenout, že Mezinárodní kanoistická federace sdružuje 140 členských zemí a nemalé procento z nich umí vychovávat závodníky mající vysoké ambice. O to víc jsme si mohli vážit bronzové medaile českého čtyřkajaku na letních hrách v Londýně. A o to víc letos potěšil Martina Doktora jeho teprve dvacetiletý následovník.

„Pro mě je strašně příjemné koukat se na tu samou kategorii, kterou jsem jezdil. Je tady někdo, kdo to vzal po mně a kdo je schopný ve světové konkurenci jezdit medaile. To je úplně skvělé,“ prohlásil dvojnásobný olympijský vítěz na adresu Martina Fuksy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mladý kanoista Martin Fuksa kráčí ve stopách Martina Doktora

Ten už dovede prohánět na vodě kteréhokoli soupeře ze světové špičky. Výčet jeho nejbližších příbuzných, kteří se upsali kanoistice, by byl opravdu bohatý. Kdo z nich mu tedy naočkoval zájem o pádlování?

„Ze začátku to byl hlavně děda, protože já jsem kanoistiku zpočátku vůbec nechtěl dělat. Absolutně mě nebavila, zato jsem hrál hokej, a ten mě strašně bavil. Ale teď jsem dědovi vděčný, že mě k tomu přitáhl a já můžu pokračovat v naší rodinné tradici,“ vysvětluje Martin Fuksa.

Do nastupující generace závodníků, kteří jsou pro českou rychlostní kanoistiku velkým příslibem, patří také kajakář Josef Dostál, člen posádky bronzového čtyřkajaku z letních her v Londýně a borec, který už se dovede prosadit v seniorské kategorii i jako sólista.

„Když jsem byl malý, tak jsem se před závody motivoval různými videi nejlepších kajakářů na světě. A vždycky jsem si říkal, že bych s nimi chtěl taky jednou jezdit. No a teď už jsem schopný jet na jejich úrovni, což mi při přípravě i při závodech dodává dost sil,“ říká Josef Dostál.

Nezbývá než dodat: Hodně úspěchů ve druhém století tvojí existence, česká kanoistiko.

Aleš Procházka, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme