Česká osmiveslice na MS příjemně překvapila

Nejstaršímu bude v prosinci teprve jednadvacet let a tomu nejmladšímu na kormidlu je sedmnáct. Řeč je o dvou členech posádky české osmiveslice, která na šampionátu ve Slovinsku statečně bojovala s o dost zkušenějšími soupeři o účast na olympiádě v Londýně 2012.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká osmiveslice na MS ve Slovinsku na jezeře Bled | Zdroj: ČTK

Na nedávném mistrovství světa do třiadvaceti let v Amsterdamu skončila česká osma na skvělém druhém místě. Lepší byla jen posádka ze Spojených států. Na seniorském šampionátu s ní ale nikdo nepočítal. Jenže svěřenci trenéra Petra Blechy se k překvapení všech dostali do semifinále. V něm bojovali statečně, ale na postup mezi nejlepších šest to nestačilo, a tak se museli plně soustředit na finále B.

I z něho se totiž dalo postoupit na olympijské hry do Londýna, což je na Bledu pro všechny stejně velká motivace jako vyhrát. Bohužel se to nepodařilo, protože účast si zajistila jen vítězná posádka - v tomto případě ukrajinská, druzí byli Američané a třetí právě mladí veslaři z Čech. Ti, i když nevyhráli, brali šampionát ve Slovinsku a především výkon ve finále B jako velký úspěch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká osmiveslice se sice na olympiádu nedostala, na MS ale přesto příjemně překvapila

„Řekl bych, že závod se nám povedl, protože jsme tady byli považováni za nejhorší posádku. Předvedli jsme to nejlepší, co se dalo, ani jsme moc nezaostali za Ukrajinou a USA,“ byl spokojený Matyáš Klang, který na lodi sedí na pozici štrok, což je hned před kormidelníkem.

Nakonec tedy čeští mladíci obsadili celkově devátou příčku, za kterou se rozhodně nemusejí stydět. A to i proto, že v béčkovém finále zaostali za prvními Ukrajinci o tři a za druhými Američany o necelou jednu sekundu.

„Jel jsem svoje maximum, asi tak jako všichni. Přibližně od 750 metrů už jsem ani nevnímal, co se děje okolo, jen jsem poslouchal kormidelníka a mířil směrem do cíle.“

V jejich úspěchu jim kromě dobře připravené fyzické stránky hodně pomohla i ta psychická a hlavně taktická. Ve včerejším semifinále totiž posledních osm set metrů vypustili, aby se mohli ještě druhý den v plné síle poprat o postup na olympiádu.

„Šetřili jsme síly, protože domluva zněla, že když po dvanácti stech metrech nebudeme jasně na postup do finále A, budeme se šetřit na finále B. To se dnes vyplatilo, protože jsme jeli až do konce velmi kvalitně a konkurovali jsme Američanům, kteří byli asi největšími favority,“ zhodnotil Matyáš Klang, který se svými kolegy bude o olympiádu bojovat ještě v dodatečné kvalifikaci příští rok v Luzernu.

Tereza Jelínková, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme