Česká paralympijská výprava nabrala směr Vancouver

Zimní soutěžení ve Vancouveru olympiádou nekončí. Už tradičně následují paralympijské hry, tedy zimní hry zdravotně handicapovaných, které startují příští pátek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

logo zimních paralympijských her, Vancouver 2010

logo zimních paralympijských her, Vancouver 2010 | Foto: © VANOC/COVAN

Právě dnes odletěla do dějiště her hlavní část naší výpravy, která je podobně jako u olympioniků historicky nejpočetnější. Přesun ale není jednoduchý - z Prahy dnes odletěly dvě skupiny, ovšem do Vancoveru přiletí všichni najednou.

Důvod je jednoduchý. Podstatou část naší výpravy tvoří sledge hokejisté - tedy vozíčkáři. A protože každé letadlo pojme jen určitý počet vozíčkářů, pak podle šéfa naší paralympijské výpravy Jaroslava Křečka bylo nutné rozdělit se do dvou skupin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká paralympijská výprava nabrala směr Vancouver

„Mezikontinentální lety snesou na palubě i víc, třeba 15 i 20 vozíků, ale z Prahy do vancouveru se přímo nelétá, takže bylo potřeba volit nějaké mezi přistání. A na tom kontinentální letu jsou menší letadla a tak jsme museli rozdělit tu část na trase Praha Amsterodam do dvou letů," vysvětluje Křeček.

Deset lidí tedy odletělo před obědem a zbytek o dvě hodiny později, aby se pak sešli v Amsterodamu, odkud v půl šesté společně odletěli do Vancouveru, takže v dějiště her přistanou všichni najednou. Naše výprava má celkem 38 členů, z toho je 20 sportovců, přičemž patnáctka z nich se premiérově představí ve sledge hokeji, tedy hokeji vozíčkářů.

Sledge hokejisté si věří

„S klukama se na to těšíme hrozně a hlavně teď co jsme byli v Japonsku, tak vlastně tam jsme hráli proti třem nejlepším týmům světa a hráli jsme s nimi úplně perfektní výsledky, takže si myslím, že ve Vancouveru máme velké šance," přibližoval nadšení celého týmu útočník Zdeněk Šafránek. Nebude to ale jednoduché, bojovností se ale dá mnohé získat.

Lyžařská část naší výpravy naopak může těžit ze zkušeností z předchozích paralympiád.Amputář Stanislav Loska má dokonce bronz ze slalomu z her v Lillehameru 1994, zatímco zrakově postižená Anna Kulíšková bude obhajovat stříbro v Super G z her v Turíně a ve Vancoveru touží po cenných kovech i v dalších disciplínách.

Medailové naděje

„Chci si ten závod hlavně užít a mít v cíli pocit, že jsem zajela dobrou jízdu a když k tomu vyjde medaile, tak budu samozřejmě šťastná," snaží krotit medailové očekávání Anna Kulíšková.

Kulíšková je narozdíl od ostatních už za mořem, zúčastnila se finále Světového poháru v americkém Aspenu a nejen zúčastnila, ale ve sjezdu byla nejrychlejší a vyhrála tak malý křišťálový globus, takže medailovou formu určitě má.

Zbývající dvojice reprezentantů - vozíčkáři Radim Kozlovský a Oldřich Jelínek - bude na mono ski bojovat o důstojné umístění a třeba z toho může být i medaile. Kromě alpského lyžování a sledge hokeje budou zdravotně postižení sportovci bojovat ve Vancoveru o cenné kovy také v běžeckém lyžování, biatlonu a curlingu.

Tyto sporty ale budou bez české účasti, protože nikdo z našich sportovců nesplnil přísná nominační kritéria. A co by po návratu ze zimní paralympiády bylo podle Jaroslava Křečka považováno za úspěch?

„Jakákoliv medaile. V to lyžování ji dost věřím a v tom hokeji tam bych považoval za úspěch, pokud by jsme skončili na pátém místě, tak jako jsme byli na loňském mistrovství světa."

Jestli se tato přání naplní, se dozvíte i z vysílání Radiožurnálu a našeho webu.

Eva Kézrová, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme