Česká veslařka roku Knapková už myslí hlavně na olympiádu

Nejúspěšnější čeští veslaři roku byli dnes vpodvečer vyhlášeni v pražském hotelu Pyramida. A sotvakoho mohlo překvapit, že vítězkou tradiční ankety se stala skifařka Mirka Knapková, která letos poprvé ve své kariéře získala zlato na světovém šampionátu a navrch ještě přidala o pár týdnů později titul mistryně Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirka Knapková a Tomáš Kacovský | Zdroj: ČTK

„Změnili jsme taktiku na letošní rok – začínáme pomaleji a stupňujeme do konce,“ naznačoval před startem letošní sezóny trenér Tomáš Kacovský. A Mirka Knapková přidala k těmto slovům svůj závodnický pohled na věc. „Snažím se víc soustředit na svůj výkon a ne na soupeřky, jak jedou. Prodat to, co natrénuji.“

Někdy ale dokáže sportovec prodat i to, co nenatrénoval - a to byl právě případ Mirky Knapkové. Její přípravu na předolympijskou sezónu totiž hodně poznamenaly dlouhotrvající zdravotní potíže, a tak ze čtyřměsíčního tréninkového plánu sestaveného na zimní období zbyl nakonec pouhý zlomek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká veslařka roku Knapková už myslí hlavně na olympiádu

Třebaže i tak naše závodnice dosáhla na nejvyšší mety, trenér Kacovský má o receptu na vylaďování formy pro následující rok poněkud jiné představy. „Určitě budou inovace, protože Mirka vlastně celou minulou zimu netrénovala. Takže ten základ se nedá zopakovat.“

Scénář zimní přípravy ovšem nepochází výhradně z autorské dílny Tomáše Kacovského. Souhra trenéra a závodnice na vodě i na suchu totiž sestává i z nezbytné porce demokracie.

„Kdyby nebyl přísný, tak bych asi neměla výsledky, jaké mám. Trenér se mě snaží hodně povzbuzovat, abych myslela pozitivně. Nejde, abych si jenom dělala, co chci. Ale zase na druhou stranu, trenér musí respektovat moje názory a připomínky,“ tvrdí úspěšná česká skifařka.

Důkazem toho, že Mirka Knapková občas dokáže prosadit svoje plány, byla její účast na zářijovém mistrovství Evropy. To už měla v kapse zlato ze světového šampionátu a trenér Kacovský příliš nefandil myšlence zkusit štěstí ještě jednou. Dodatečně si však mohl říkat: Dobře, že jsem tentokrát ustoupil.

Různé sporty v přípravě

Teď už je však aktuálnější přemýšlet o zimní přípravě, která obnáší častý pobyt v posilovně, ale také třeba plavání, běh nebo lyžování. „Běžecké lyžování byl můj první závodní sport, tudíž k tomu mám celkem blízko. Kdykoli mám přes zimu možnost postavit se na běžky, tak si ráda zalyžuji. Běhání mám také ráda, protože jsem atletiku dělala přes deset let.“

Není toho zrovna málo, co bude muset udělat úřadující mistryně světa a Evropy pro to, aby dokázala udolat všechny svoje soupeřky.

„A ještě je porazit v pravou chvíli. Nám se několik let stávalo, že jsme soupeřky poráželi, ale v jinou dobu než bylo třeba. Takže v tom jsme taky nějak pokročili. Doufejme, že se nám to podaří zopakovat,“ říká trenér Kacovský.

A co jiného by přitom mohl mít na mysli než Londýn a veslařskou bitvu o medaile. „Cíl mám určitě olympiádu 2012. A to je v podstatě teď můj horizont,“ přidává se Mirka Knapková.

Aleš Procházka, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme