České akvabely na finále MS v technickém programu nedosáhly

Jako první z české reprezentace dnes do programu plaveckého mistrovství světa zasáhla v technickém programu dvojice synchronizovaných plavkyň Soňa Bernardová Alžběta Dufková. V čínské Šanghaji se Češky v konkurenci 43 párů nakonec do dvanáctičlenného finále neprobojovaly. Za postupem zaostaly pouze o tři příčky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České reprezentantky v sychronizovaném plavání Alžběta Dufková (vlevo) a Soňa Bernardová | Foto: Michal Jurman

Zkušená Bernardová s o 14 let mladší Dufkovou už nějaký ten čas potvrzovaly, že v jejich případě došlo k ideálnímu skloubení zkušeností, talentu a dravosti. Na posledním světovém šampionátu v Římě před dvěma lety se jim podařil tehdy největší úspěch v historii českého synchronizovaného plavání, když postoupily do finále a nakonec skončily dvanácté.

"Bylo to rok po olympiádě, takže některé holky trochu polevily. A ty, pro které byly olympijské hry hlavním cílem třeba skončily jako například Švýcarky, Holanďanky. Nastoupily mladé holky a toho jsme využily. No a teď rok před olympiádou začínají všechny zase hodně trénovat, a proto je to těžší," hledá letošní paralelu s tou před dvěma lety Alžběta Dufková.

Přehrát

00:00 / 00:00

České akvabely na finále MS v technickém programu nedosáhly

Společně s Bernardovou přitom právě na Šanghaj i přes nesnesitelná horka nedají dopustit. Loni tu totiž v závodě Světového poháru obsadily skvělé osmé místo, kterým potvrdily definitivní vstup mezi světovou špičku synchronizovaného plavání.

"Světový pohár nebyl tak silně zastoupen jako mistrovství světa, nicméně na Světovém poháru se nám podařilo porazit i Angličanky. Pomohlo nám i nalosování, které nakonec rozhodlo o našem umístění," vysvětluje Soňa Bernardová fakt, že ke konečnému 15. místo pomohlo i to, že byla česká dvojice nalosována do úvodní papírově slabší skupiny.

V ní obsadila třetí místo a následně už jen sledovala, jak se propadá pořadím směrem dolů. Vinu na tom má jistě i fakt, že poprvé na velké plavecké akci chyběla po rozhodnutí Mezinárodní plavecké federace mezi rozhodčími česká zástupkyně Ivona Králíková. České akvabely ale rozhodně před úterním volným programem neskládají zbraně a rády by ještě na světovém šampionátu výrazněji promluvily do celkového pořadí.

"Choreografii nám dělal náš oblíbený choreograf a trenér Stefan Miermont, který s námi celý rok spolupracoval na jednotlivých soustředěních a dával dohromady jak choreografickou část, tak také synchronizaci a techniku. Pevně věříme, že s touto sestavou, kterou jsme oproti loňsku ještě "upgradovaly", se nám podaří rozhodčí přesvědčit," doufá před vystoupením na hudbu Dvořákovy Novosvětské Soňa Bernardová.

Alena Benešová, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme