České basketbalistky budou na domácím MS pod tlakem

Mistrovství světa basketbalistek v České republice je doslova za dveřmi. Boje šestnácti nejlepších týmů v základních skupinách začínají v Brně a Ostravě už zítra. O úspěch se bude snažit také domácí česká reprezentace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

plakát Mistrovství světa v basketbalu žen 2010 | Foto: FIBA

Od čtvrtka do soboty budou nejdříve v Brně a Ostravě probíhat souboje šestnácti kvalifikovaných týmů ve čtyřech základních skupinách. Z kvarteta reprezentací postoupí trio nejlepších do osmifinálových skupin, které stále budou hostit obě moravská města.

Česká republika měla jako pořadatelská země účast na turnaji automaticky zajištěnou, stejně jako Australanky, které budou obhajovat titul. Češky se ve skupině D postupně střetnou s Argentinou, Ruskem a Japonskem. V pozici hlavního kouče si na vrcholné akci přitom odbude premiéru bývalý asistent výběru Lubor Blažek.

Přehrát

00:00 / 00:00

České basketbalistky budou na domácím MS pod tlakem

„Ve chvíli, kdy se zjistilo, že mistrovství světa bude v České republice, mělo se všechno směřovat k mistrovství světa a to družstvo se mělo dlouhodobě připravovat. To měl být vrchol českého ženského basketbalu. My na tu přípravu nemáme šest let, začali jsme se připravovat v červnu,“ postěžoval si bývalý kouč pražského USK Blažek, který reprezentaci převzal před rokem, na krátkou přípravu týmu před důležitým domácím turnajem.

Jeho svěřenkyně přitom letos čeká obzvlášť náročný program a mistrovství světa je jeho pouhým odrazovým můstkem, jak dokládá i výrok Markéty Bednářové. „Teď bude ‘Svět‘, pak se hned naváže na ligu, na Euroligu a hned se vlastně navazuje na mistrovství Evropy. Myslím, že tam volno vůbec nebude. Takže tohle bude obzvlášť dlouhá sezóna.“

Vstup do sezony ale české hráčky mají excelentní. Světový šampionát a ještě v domácím prostředí, to je snem mnohých sportovců. I kvůli němu některé hráčky obětovaly opravdu hodně.

Ivana Večeřová alespoň do konce šampionátu posunula svůj ohlášený konec reprezentační kariéry, Petra Kulichová se zase například musela popasovat s pochroumanými vazy v kotníku. Zvýšená pozornost je tak na domácím turnaji nakonec rozhodně nemine.

„Pozornost je větší, točily se různé reklamy a fotily se fotky. Ale zatím si to člověk tak nějak nepřipouští,“ konstatovala česká křídelní hráčka Markéta Bednářová.

S tlakem domácího prostředí se budou muset české hráčky poprvé vypořádat už zítra v úvodním zápase proti Argentině.

Mirko Vasić, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme