České basketbalistky na ME úspěšně vstoupily do bojů o 5. místo, Italky porazily 72:68

České basketbalistky na mistrovství Evropy ve Francii úspěšně zahájily boje o 5.–8. místo, když přehrály výběr Itálie 72:68. Alespoň částečně si tak spravily chuť po včerejší čtvrtfinálové porážce od Španělek, díky dnešnímu vítězství navíc mají šanci kvalifikovat se na světový šampionát, který by jim zajistila konečná pátá příčka.

Letní olympijské hry Londýn 2012, 26. července. Přípravný zápas basketbalistek před olympijským turnajem: Česká republika - Kanada. Ilona Burgrová. | Zdroj: ČTK

Svěřenkyně trenéra Lubora Blažka se musely rychle vypořádat se zklamáním ze včerejšího čtvrtfinálového vyřazení, protože už patnáct hodin po duelu se Španělskem nastoupily v hale v Orchies k dalšímu důležitému utkání s Itálií.

Úvod českým hráčkám vyšel na výbornou, po úspěšných tříbodových pokusech Bortelové a Elhotové se rychle dostaly do pohodlného vedení. Aktivní hra po první desetiminutovce vyústila v jedenáctibodové vedení.

Český náskok v prvních minutách druhé čtvrtiny stále narůstal, v jednu chvíli vedly hráčky v bílých dresech už o 15 bodů. Až s blížícím se poločasem Češky herně polevily a nabídly Italkám možnost vrátit se do zápasu, i tak se ale mohly v polovině utkání těšit z vedení 39:34.

Po přestávce oba celky trápila střelba a právě tento fakt zapříčinil nízké skóre ve třetí čtvrtině. Ta přinesla vyrovnanou, avšak na body nepříliš bohatou hru. Češky ale stále držely minimálně pětibodový náskok.

Napínavý závěr Češky zvládly

O osudu zápasu tak rozhodla až poslední část hry, ve které sice Italky nejprve vyrovnaly na 52:52, Češky se však dokázaly rychle vzpamatovat a získat vedení na svou stranu. Soupeř v závěru mocně finišoval a dotahoval české vedení, po závěrečné siréně ale mohl Lubor Blažek se svými hráčkami slavit konečné vítězství 72:68.

Nejproduktivnější hráčkou byla s osmnácti body Kateřina Elhotová, povedený zápas má za sebou také čtrnáctibodová Veronika Bortelová. Český tým bude po utkání určitě zajímat výsledek Turecka, které v případě postupu do semifinále přes Bělorusko zajistí Češkám postup na světový šampionát

Mistrovství Evropy basketbalistek ve Francii, o 5. až 8. místo:

ČR - Itálie 72:68 (24:13, 39:34, 52:47)
Nejvíce bodů: Elhotová 18, Bortelová 14, Hindráková 10, Pecková 9 - Sottanaová 16, Masciadriová 15, Dottová 11. Rozhodčí: Glisič (Srb.), Jokič (Černá Hora), Kupatadzeová (Gruz.). Fauly: 19:18. Trestné hody: 16/14 - 24/15. Trojky: 8:7.

David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít