České basketbalistky nabíraly síly v mešitě, už jednou jim pomohla

Tureckou Ankaru si české basketbalistky oblíbily. Před dvěma lety si tam vybojovaly účast na olympijských hrách. Teď touží na stejném místě po úspěchu na mistrovství světa. V rámci přípravy na úterní duel se Španělkami se vypravily do mešity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká basketbalová výprava se fotí před návštěvou mešity | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

Po dva roky staré návštěvě ankarské mešity basketbalistky slavily postup do Londýna. Nezlobily by se, kdyby k úspěchu vykročily také na mistrovství světa. Snad i proto trenér Lubor Blažek zvolil cestu do chrámu jako součást přípravy na Španělsko.

„Tehdy nám návštěva mešity přinesla štěstí a doufáme, že přinese i znova. Návštěva mešity či kostela v člověku vyvolá emoce, což je fajn. Trenér asi chtěl, abychom znovu načerpaly sílu,“ vysvětlovala Ilona Burgrová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Basketbalové reprezentantky navštívily před zápasem s favorizovaným Španělskem ankarskou mešitu

Obě návštěvy si pamatuje také Tereza Pecková, která si zabalila hlavu do kapuce. „Dnes nás bylo méně, minule šel celý tým. Ale je to fajn se zajít podívat do mešity, když už jsme v Turecku.“

I když hráčky chtěly na nabitý program mistrovství světa zapomenout, ani během výletu se jim to stoprocentně nepodařilo.

A přání v mešitě? Nahlas vyslovené nebylo. Skalp úřadujících evropských šampionek na závěr bojů v základní skupině by se ovšem hodil. Tým by posunul do dalších bojů šampionátu z prvního místa, odpadl by osmifinálový duel a ve čtvrtfinále by čekal relativně snadnější soupeř.

„Určitě bych si to přála, ale myslím, že nikdo z nás islám nevyznává, tak se v mešitě nikdo nemodlil, abychom zítra vyhrály,“ prozradila Tereza Pecková.

Kotník bude proti Španělsku v pořádku, těší se Petra Kulichová

Číst článek

Výlet do mešity nebyl ovšem povinný. Kdo chtěl, mohl relaxovat na pokoji nebo si zajít na šálek kávy.

„Takové věci nenařizuju. Chtěl jsem udělat změnu, takže program, i když jsme zařadili výlet do města, byl volný,“ popsal trenér Lubor Blažek. Sám přitom odpočinek po úvodních dvou zápasech mistrovství světa potřeboval.

„Čas trávíme v hale, na hotelu nebo u videa a pro celý realizační je to tak příjemná a ideální změna."

Češky umí se Španělkami držet krok

K modlitbám směrem ke Španělsku se neobracel ani Lubor Blažek. „Tým je psychicky připravený na to, že zápas vzdávat nebudeme, že se s nimi porveme. Vždycky jsme se Španělkami hráli delší úseky velice dobře, ale ke konci nás bohužel dostaly svým rychlým protiútokem a tvrdou hrou pod košem.“

O úterním utkání Česko - Španělsko vám budeme informovat v reportážních vstupech. Na streamu Český rozhlas Sport na webu zprávy.rozhlas.cz a v mobilních aplikacích uslyšíte navíc reportáž celého duelu.

Pavel Petr, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme