České basketbalistky porazily na ME Velkou Británii a jsou blízko čtvrtfinále

České basketbalistky porazily v úvodním zápase osmifinálové skupiny mistrovství Evropy ve francouzském Mouilleron-le-Captif Velkou Británii 66:55. Češky se tak výrazně přiblížily postupu do čtvrtfinále. Jistotu jim dá jedno vítězství z příštích dvou zápasů proti Francii a Srbsku.

České basketbalistky prohrály v přípravě na ME i podruhé s Kanadou

České basketbalistky prohrály v přípravě na ME i podruhé s Kanadou | Zdroj: ČTK

Úvod zápasu vyšel lépe Britkám, které rychle vedly 11:6. Češky ale poté zlepšily hru v obraně a v dalších osmi minutách zaznamenaly soupeřky jen dva body. V útoku to tak dobré nebylo, výjimkou byla pouze Tereza Pecková, která hned po příchodu na palubovku zaznamenala trojku a o chvíli později se jí to povedlo ještě dvakrát.

V závěru druhé čtvrtiny se k Peckové přidala i Michaela Zrůstová a Češky vedly po prvním poločase 32:23. Britky se i nadále držely v kontaktu, poté ale proměnily trojky Kateřiny Elhotová s Bartoňovou a po třeti čtvrtině vedly Češky o 11 bodů 47:36.

V závěrečné desetiminutovce dala Zrůstová tři trojky a definitivně rozhodla o českém vítězství. Britky si v závěru ještě vytvořily tlak, ale ztrátu už nedokázaly dotáhnout.

00:00 / 00:00

Trenér českých basketbalistek Lubor Blažek po zápase s Velkou Británií na mistrovství Evropy

"Rozhodující bylo, že jsme dokázali v úvodu dorovnat ztrátu a začali jsme dobře bránit. Obranu jsme museli během zápasu několikrát měnit, ale myslím, že jsme vždycky našli to, co jsme zrovna potřebovali v obraně hrát. A tentokrát rozhodly i individuální výkony některých hráček. Ale stejně je to tým, který tady zatím vítězí a bojuje," zhodnotil zápas trenér českých basketbalistek Lubor Blažek.

Česká republika - Velká Británie 66:55 (17:13, 32:23, 47:36)

Nejvíce bodů: Zrůstová 20, Pecková 11, Burgrová 10, Bartoňová 7 - Leedhamová 20, Butlerová 12, Handyová 11. Rozhodčí: Lanzarini (It.), Reiter (Něm.), Putenko (Rus.). Fauly: 18:18. Trestné hody: 12/9 - 7/6. Trojky: 9:3.