České basketbalistky zahájily sezonu, ve které budou bojovat o postup na OH

Ačkoli klubová sezona už pro evropské basketbalistky skončila, některé z nich nebudou moct ani v létě polevit v tréninku a soustředění. Z českého pohledu to platí pro 18 hráček, které trenér Lubor Blažek nominoval do širšího kádru národního týmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubor Blažek | Foto: David Kubíček

České družstvo dnes oficiálně zahájilo reprezentační sezonu, ve které je hlavním cílem uspět na kvalifikačním turnaji v turecké Ankaře a probojovat se na olympijské hry v Londýně. V tomto ohledu drží basketbalistky jako poslední prestiž českých kolektivních sportů.

Ze všech stran navíc nějaký ten čas slyší, že postup na olympiádu je v jejich podání dopředu jasnou věcí. K tomu by sváděl i pohled na nominovanou osmnáctku, ve které nechybí všechny opory včetně Horákové, Veselé či Vítečkové. Tedy téměř všechny.

„Zraněné jsou Romana Hejdová a Edita Šujanová, která má vážné zranění kolena. Takže ty z nominace vypadly,“ popisuje dvě ztráty trenér Lubor Blažek. Příprava jeho svěřenkyň je tradičně hodně nabitá.

Přehrát

00:00 / 00:00

České basketbalistky zahájily sezónu, ve které budou bojovat o postup na OH

Tým se představí například na turnaji v Karlových Varech či ve Francii a střetne se postupně i s výběry Turecka a Portorika. Tedy s družstvy, se kterými může na konci června bojovat ve čtvrtfinále olympijské kvalifikace o letenky do Londýna.

„Je výhoda, že soupeře poznáme. S Portorikem bylo potřeba hrát, protože je to podobný tým jako Argentina. Kontakt s touto hrou jsme chtěli mít,“ poukazuje Blažek na to, že volba soupeřek pro přípravná utkání rozhodně nebyla náhodná.

Portoričanky tedy budou simulovat hru Argentinek a podobně bude sloužit i závěrečný duel před odletem na olympijskou kvalifikaci. Hra Velké Británie se totiž hodně blíží projevu Nového Zélandu, se kterým české hráčky boj o účast na olympijských hrách zahájí.

Rozhovory s Horákovou

Chybět přitom nebude ani největší hvězda reprezentace - rozehrávačka Hana Horáková. „Myslím, že jednání probíhalo s obrovským zájmem o basketbal, o český tým a olympiádu. Ta jednání byla u kávy a možná i u vína,“ popisuje Blažek rozhovory s Horákovou.

Jejich výsledek je o to důležitější, že na pozici rozehrávačky bude kvůli mateřským povinnostem chybět zkušená Veronika Bortelová. Hlavní zodpovědnost ale nebude postavená jen na Horákové.

Své si budou muset odehrát i další zkušené hráčky, kterými jsou Burgrová, Elhotová nebo vůbec nejúspěšnější česká basketbalistka této sezony Jana Veselá. Ta se v dresu Valencie radovala nejen ze španělského titulu, ale i z vítězství v prestižní Eurolize.

„Snažím se co nejvíc odpočívat a připravit se na reprezentaci,“ je si Veselá po těžké sezoně vědoma toho, že aby byla týmu platná, musí se momentálně zaměřit hlavně na regeneraci sil.

K té by jí měly mimo jiné pomoci tradičně i rady kondičního kouče Aleše Kaplana, který dal olympijské kvalifikaci basketbalistek tentokrát přednost před svým působením u fotbalové reprezentace.

„S Alešem holky zpívají a mají řadu dalších aktivit. Celkově je tam klima, myslím, pozitivní,“ přibližuje trenér Blažek náladu v týmu, který se 14. května přesune na tradiční soustředění do Lázní Bělohrad. První přípravný zápas před bojem o olympiádu ho pak čeká o 15 dní později v Trutnově proti Portoriku.

Mirko Vasić, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme