České basketbalové juniorky v prvním zápase na ME porazily Belgii

České basketbalistky do 20 let zvládly první utkání na mistrovství Evropy, když v Klatovech porazily v dramatickém závěru Belgii 66:60. V nervózním duelu zazářila česká reprezentantka Barbora Kašpárková, která nastřílela soupeři 26 bodů. Další utkání čeká český výběr už dnes v podvečer proti Izraeli.

Dvojutkáním proti Portoriku vstopily české basketbalistky v Trutnově do přípravy na olympijskou kvalifikaci | Foto: Michal Jurman

Nervózní úvod z české strany ukončila po dvou a půl minutách košem Selucká. Belgičanky ale v útoku také nezářily, takže mohla Češky poprvé v zápase do vedení poslat Vojtková, když upravovala na 6:4.

České basketbalistky díky dobré obraně natáhly své vedení až na šest bodů. Nebýt tří útočných faulů, mohl být rozdíl ještě vyšší. Belgičanky do hry vrátila úspěšná trojka. Zlepšeným výkonem dokázaly skóre vyrovnat.

Češky si postupně vypracovaly znovu až šestibodový náskok. Když ale přestaly hrát v útoku do podkošového prostoru, začaly se v útoku trápit. To byla voda na mlýn Belgičankám, které prokazovaly vyšší úspěšnost ve střelbě za tři body.

První úspěšnou českou trojku totiž zaznamenala až v poslední minutě prvního poločasu Kozumplíková. Svěřenkyně Marcely Krämer navíc trápil obranný doskok, přesto si do druhého poločasu odnášely ten nejnižší možný náskok.

Lepší závěr pro Češky

I po změně stran byl zápas velice vyrovnaný. Zdálo se, že by výraznou výhodu pro domácí basketbalistky mohla získat dvěma úspěšnými trojkami Barbora Kašpárková. Belgičanky ale dokázaly najít odpověď. Rozhodčí chvílemi připouštěli velmi tvrdou hru, a tak se basketbal změnil spíše o boj o každou pozici a bod. Vedení vrátila Češkám se sirénou Pudláková.

Ve čtvrté čtvrtině padlo za první čtyři minuty pouhých sedm bodů. Ale všechny do belgického koše. Po trojce Adamcové už vedly Češky o devět bodů, což byl nejvyšší rozdíl v utkání. Belgičanky vrátila do hry Mayombo. Dvě minuty před koncem se soupeřky dokonce dostaly do vedení. To ale pro českou stranu urvala zpět Kašpárková košem a úspěšnými trestnými hody. Dobrá obrana Elhotové, zisk a následná trojka minutu před koncem definitivně stvrdily první výhru Češek na domácím šampionátu.

„První zápas je vždy velmi důležitý. To nám svazovalo ruce. Děvčata chtěla v domácím prostředí předvést nejlepší hru, kterou dokážou. Z toho pramenila neúspěšná zbrklá střelba. Chvílemi jsem myslela, že rozbijeme desku. Doufám, že se po vyhraném zápase uklidníme,“ okomentovala první utkání trenérka českého týmu Marcela Krämerová.

„Podepsaly se pod to také trestné hody. Měly jsme je 15/7. To je špatné, protože trestné hody prohrávají a vyhrávají zápasy. Těší mě, že se hráčky dokázaly semknout a v závěru dala důležité body i Kašpárková, která si v šestkách vůbec nevěřila. U Elhotové jsme zvyklé na jinou procentuální úspěšnost střelby, ale v konci se jí podařila trojka. Bojovnost byla na obou stranách, ale to štěstí se přiklonilo na naší stranu,“ oddechla si česká trenérka.

Belgie – Česká republika 60:66 (15:15; 30:31; 47:49)

Střelkyně: Mayombo 21, Maes 13, Hayse a Mai po 6, Versavel 5, Lebrun 4, Doppée 3, Bourlioux 2, Colson a Beibuyck 0 – Kašpárková 26, Elhotová, Pudláková a Adamcová po 9, Vojtková 5, Kozumplíková 3, Pohunková a Selucká po 2, Bakajsová 1, Matulková a Effangová 0. TH: 21/16 – 15/7, trojky: 6 – 5, doskoky: 35 – 41, fauly: 20 – 27.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít