České lezení má velký talent - Tomáše Bintera

Úspěšný konec května má za sebou devatenáctiletý český reprezentant v lezení na obtížnost Tomáš Binter. Minulý pátek nejprve úspěšně odmaturoval na českobudějovickém gymnáziu a hned den poté vyhrál v Praze třetí díl Českého poháru. Díky tomu triumfoval v celém seriálu čeká ho start na Světovém poháru ve Francii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Binter je nejlepším českým lezcem v lezení na obtížnost | Foto: Tomáš Binter st., budlez.cz

Tomáš Binter loni skončil v juniorské kategorii a letos už závodí jenom mezi dospělými. A hned první rok mu vychází výborně.

Po prvenství v Českém poháru ve Zlíně vyhrál i v Praze a dostal se do čtyřčlenné české reprezentace. Na špičkové úrovni se přitom lezení na obtížnost začal věnovat až ve třinácti letech.

"Většina závodníků se připravuje opravdu od školky, tomu potom odpovídají i jejich příprava a ambice. Já jsem trošku výjimka," popisuje Tomáš Binter, který zkoušel i jiné sporty - na krajské úrovni vyhrál obří slalom a také školské hry v jízdě na snowboardu.

Přehrát

00:00 / 00:00

České lezení má velký talent - Tomáše Bintera

Lezení ale zůstalo na prvním místě. Přivedl ho k němu otec v době, kdy začal chodit.

"Bavilo nás to, tak jsme jezdili do přírody na skály. A jednou jsem se rozhodl, že bych zkusil závody. Ty ale dopadly prachbídně stejně jako několik dalších. Táta mi na to řekl, že to bude dobré, ale že je třeba začít trénovat. A já se rozhodl, že ano," popsal.

Samotné lezení trénuje Tomáš Binter pětkrát týdně, celkově zhruba 20 hodin. Za tréninky ale musí dojíždět i do zahraničí. V Jižních Čechách je totiž umělých stěn velmi málo.

"V Českých Budějovicích máme poměrně malou a nedostačující stěnu pro můj trénink. V Písku je sice stěna dobrá, ale těch cest tam není dostatek, takže musím jezdit buď do Prahy nebo třeba do Vídně, Lince a tak," vysvětluje.

Poctivá příprava a cestování za tréninky se Tomáši Binterovi vyplácejí. Díky nominaci do reprezentace ho čeká cesta do Francie na závody Světového poháru.

"Teprve tam to za něco stojí, člověk tam chce něco ukázat. Konkurence je tam ale nesrovnatelná a jakýkoli bod, což znamená umístění do 30. místa, by pro mě byl skoro zázrak. Ale rozhodně se o to chci pokusit," těší se Tomáš Binter.

Ten dělá všechno pro to, aby se mu splnil jeden jeho sen - chtěl by se lezením v budoucnu živit. Ještě před Světovým pohárem ho ale čekají studijní povinnosti, konkrétně přijímací zkoušky na pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích.

Pavla Kuchtová, Alena Benešová, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme