České plavání se potýká s nedostatkem dlouhých bazénů, říká Srb
Závěrečným programem čtvrtého dne bylo ukončeno v Chomutově plavecké mistrovství České republiky. Na 400 jeho účastníků mohlo být po organizační i sportovní stránce s kvalitou domácího šampionátu maximálně spokojeno, přesto za celou akcí zůstala mírná pachuť hořkosti spojená s budoucností českého plavání obecně.
„Při této poslední příležitosti jsme chtěli plavecké veřejnosti ukázat, že umíme udělat kvalitní šampionát. Proto jsme si vymysleli ty tzv. nadstavby – velkoplošné obrazovky, jiné nástupy plavců, chtěli jsme z toho udělat takovou show,“ popisuje specifika ukončeného domácího šampionátu předseda pořádajícího plaveckého klubu z Chomutova Radek Šilhan.
„Inspirovali jsme se ve světě, jednou už bylo něco takového vymyšlené, tak jsme to jenom okopírovali,“ usmívá se.
V České republice chybí padesátimetrové bazény, ten chomutovský se po MČR zavírá, zbývá Plzeň
Velkoplošné obrazovky zobrazující detailně i samotné dohmaty plavců, ale i slavnostní představování účastníků závodů opravdu připomínaly praxi například z nedávného evropského šampionátu v Polsku a slova chvály měl i předseda Českého svazu plaveckých sportů Vladimír Srb.
„Něco tu bylo odstartování, něco, co přináší zpestření.“
A navíc jsou zmíněné v uvozovkách ‚drobnosti‘ i oním servisem navíc, který může přilákat k plavání více fanoušků. Snaha chomutovských o podání nezapomenutelného organizátorského bonbónku měla jít přitom původně ještě dál.
„Úplně první, co mě už v létě napadlo, bylo, že bychom tady vytvořili umělou tribunu. Pak jsme ale přišli na to, že by to stálo moc peněz, které můžeme použít na samotné plavání úplně jinak a s lepším výsledkem,“ poukazuje Šilhan na původní vizi postavit diváckou tribunu přímo nad částí bazénu, a vytvořit tak uzavřený fanouškovský kotel.
Přílišná kumulace výsledků
Fanoušci se ale nakonec i bez zmíněné tribuny dobře bavili a jediný problém měli možná pouze s orientací ve výsledcích společných závodů seniorů s dorostenci.
„To, že tu kumulujeme mistrovství dospělých a dvou dorosteneckých kategorií, má dvě nevýhody. Jednak se to celé natahuje a pak je tu ta určitá nejasnost ve výsledcích pro diváky,“ má už nyní brouka v hlavě do let budoucích Vladimír Srb.
Problémem ještě daleko větším je ale fakt, že pro padesátimetrový chomutovský bazén se před jeho zavřením jednalo o poslední velkou akci a možnosti, kde uspořádat podobně velkou akci v Česku, tak rapidně ubývá.
Pětadvacetimetrové bazény totiž kolem sebe nemají dostatek prostoru pro přivítání čtyř stovek účastníků, bazény dvojnásobné zase kvůli finanční náročnosti v Česku pomalu, ale jistě vymírají.
„Zůstává nám už jenom Plzeň. Nebo bychom se museli pokusit nějak technicky i ekonomicky vyřešit přepažení bazénu v brněnských Lužánkách,“ poukazuje předseda plaveckého svazu Vladimír Srb na fakt, že domácí šampionáty zřejmě v letech budoucích bude moci nazývat přímo přívlastkem ‚plzeňské‘.
Úbytek padesátimetrových bazénů v Česku se přesto nepodepíše na kvalitě domácích plavců. Myslí si to alespoň předseda chomutovské Slávie Radek Šilhan.
„Sportovně to oddílu uškodí, to ano. Nicméně třeba Květoslav Svoboda se ke svým největším úspěchům propracoval na pětadvacetimetrovém bazéně ve Znojmě. Takže vidíme, že to jde,“ dává Šilhan příklad z let minulých, které by měly být pro české trenéry a jejich svěřence impulsem k tomu nerezignovat a naopak potvrdit vzestupnou kvalitu českého plavání v Evropě z poslední doby.