České ragby stagnuje, zatímco svět jde kupředu

Není to tak dlouho, co i plno českých fanoušků obdivovalo výkony na ragbyovém mistrovství světa. Češi se na světový šampionát ještě nikdy nedostali a tak to zůstane ještě asi dlouho. Momentálně hraje národní tým divizi 1B mistrovství Evropy, což je na starém kontinentu v žebříčku soutěží třetí úroveň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tradiční bojový pokřik haka v podání hráčů Nového Zélandu na mistrovství světa v ragby | Zdroj: Reuters

Ještě před několika lety bojovali Češi mezi mužstvy hned pod elitní evropskou skupinou. Z té ale sestoupili.

"Ragby se vyvíjí mílovými kroky a české ragby stagnuje. To nemá nějaký zvláštní vývoj nahoru ani dolů, ale protože stagnuje a svět kolem nás jde dopředu, tak je vidět ten propad," říká bývalý reprezentant a momentální trenér národního týmu Martin Kafka

Přehrát

00:00 / 00:00

Stav českého ragby a Mirko Vasić

V současném dvouletém cyklu jsou čeští ragbisté ve své skupině zatím na čtvrtém místě, v posledním utkání ale utrpěli vysokou porážku 0:55 v Belgii, která divizi 1B vede.

"Ten zápas nám nastavil skutečné zrcadlo, jak na tom jsme. Národní tým ale neodráží kvalitu českého ragby, máme v zahraničí asi čtrnáct, patnáct hráčů, a ti když všichni přijedou, tak jsou schopni nasadit laťku relativně vysoko," vysvětluje Martin Kafka.

Z jeho slov je patrné, že problémy jsou hlavně v kvalitě domácí soutěže a asi i ragby v Česku vůbec. Pro tenhle fakt se nabízí jednoduché vysvětlení - malá hráčská základna a okrajový zájem o ragby.

"U nás bylo ragby před x lety dokonce v počtu členů na nějakém 62. místě. Je pravda, že v Čechách lidi ragby neznají, pletou si ho s americkým fotbalem, připadá jim dost brutální. Přitom by se dalo říci, že zranění je tam mnohem míň než třeba v hokeji, ale u hokeje jsme na to zvyklí. Tam když někoho narazí hlavou do mantinelu a má otřes mozku, tak nám to přijde normální. V ragby takové úrazy nejsou," obhajuje svůj sport Martin Kafka.

Zároveň upozorňuje na skutečnost, že ragby by mohlo pomoc i celé společnosti v Česku: "Ragby je nositelem speciálních hodnot jako je respekt, ambice, fair play a tak dále. To je potřeba rozšiřovat mezi lidi, jsou to hodnoty, které v naší společnosti obecně dost chybějí."

"Abyste byl dobrý ragbista, musíte být všeobecně sportovně vybaven, musíte to kondičně udýchat, musíte to zvládnout technicky, ale třeba i morálně. Tým hned vyloučí nepřizpůsobivého jedince," doplňuje jeden z nejlepších hráčů české ragbyové historie Jan Macháček.

Jan Suchan, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme