Českému plavání dorůstají nové hvězdy - Jan Micka a Lucie Svěcená

České plavání zažívá v posledních měsících velkou renesanci. A jak se zdá, nemusí se bát o budoucnost ani poté, co ukončí kariéru jeho největší současné hvězdy, jakými jsou Petra Chocová a Simona Baumrtová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucie Svěcená a Jan Micka se na MEJ v plavání postarali o všech 5 českých medailí | Foto: Michal Jurman

Na ukončeném evropském šampionátu juniorů v Poznani byla totiž česká vlajka také vidět hodně vysoko. A hned ve dvou případech vystoupala nejvýše ze všech.

„Teď si chci dát od plavání pokoj, nemyslet na to a zabývat se jinými věcmi – kolo, rybaření, motorky, holky,“ nabízí výčet svých aktuálních zájmů osmnáctiletý plavec Jan Micka.

Ten se stal jednou z největších hvězd juniorského šampionátu v Poznani. Ze tří startů vybojoval tři medaile a hned dva tituly evropského šampióna. Sklonit se musel pouze na kraulařské osmistovce o 37 setin sekundy před zlatým Polákem Furtekem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českému plavání dorůstají nové hvězdy - Jan Micka a Lucie Svěcená

Dva tituly mistra Evropy ale jasně ukazují, že člen pražského USK může časem směle navázat na úspěchy fenomenálního Květoslava Svobody, kterého na juniorské úrovni, co se týká medailí z jednoho šampionátu, už vlastně aktuálně překonal.

„S tou čtyřstovkou jsem vůbec nepočítal, že bych se mohl dostat na stupně vítězů. A už vůbec ne, že bych mohl vyhrát. Takže je to pro mě velká čest, každé takové srovnání s plaveckou osobností, jako je třeba ‘Květoš‘,“přiznává český rekordman.

V Polsku mu v překonávání historických plaveckých tabulek vzorně sekundovala i stále ještě patnáctiletá Lucie Svěcená. Ta se kromě nových českých rekordů na dvou tratích prezentovala i dvěma stříbrnými medailemi.

Žatecká motýlkářka tak jasně ukázala, že právě ona může na srpnovém mistrovství světa v Dubaji pomýšlet společně s Mickou hodně vysoko.

„Když bude finále, budu hodně spokojený. A u Honzy, pokud by byla medaile, bylo by to super. On má medaili z ‘dálky‘ z mistrovství světa juniorů, takže kdyby to zopakoval i v bazénovém plavání, byl bych nesmírně šťastný a spokojený,“ plánuje si reprezentační trenér juniorské dvojice Svěcená-Micka Boris Neuwirt.

Oba čeští plavci přitom splnili i limity na seniorské mistrovství světa, které v Barceloně začíná už v pátek. Účast na této vrcholné plavecké akci roku ale nakonec raději oželí ve prospěch úspěchů na juniorských šampionátech.

Konec konců, jejich chvíle ještě přijde a kdo ví, třeba už za tři roky na brazilské olympiádě budou moci oba směle útočit na nejlepší český výsledek pod pěti olympijskými kruhy, kterým je zatím stále dvojnásobné 5. místo prsaře Daniela Málka ze Sydney.

Mirko Vasić, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme