Česko bojuje o basketbalové ME 2017. Žádní kapříci neplavou, ujišťuje funkcionář

České basketbalistky dnes mají na mistrovství Evropy volno. Zítra musí porazit na závěr osmifinále Turecko a čekat ještě na výsledky dalších zápasů, jestli postoupí do vyřazovacích bojů. O týden delší bude jiné čekání - na to, jestli Česko uspěje v kandidatuře na pořadatelství starého kontinentu v roce 2017.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O2 arena | Foto: Marián Vojtek

Pořadatel bude zvolen na zasedání mezinárodní basketbalové federace v Budapešti. Z původního trojlístku kandidátů vypadlo Švédsko. Organizace nadcházejícího evropského šampionátu tak připadne Srbsku, nebo České republice.

„Musí se splňovat požadavky na haly, hotely a transport. Musí se skládat i depozit – platba, která zaručuje, že země od pořádání neustoupí,“ říká Pavel Burda, který má ve FIBA Europe na starosti řízení ženských soutěží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šance na získání basketbalového ME v roce 2017 zjistil od Pavla Burdy reportér ČRo Pavel Petr

Česká republika v roce 2010 pořádala mistrovství světa. O evropský titul se ovšem na českém území hrálo naposledy v roce 1995.

„Po 20 letech, kdy ČR pořádala naposledy ME žen a věřím, že bude přihlédnuto k tomu, že jsme jako organizátoři velice zdatní a organizaci dostaneme,“ věří funkcionář.

Česko jako organizátorská země má ve světě basketbalu dobré jméno. Prakticky každý rok pořádá významnou akci. MS před pěti lety bylo hodnoceno jako jedno z nejlepších, v posledních letech hostily juniorské šampionáty Klatovy, Pardubice či Hradec Králové. Vrcholem bylo letošní Final Four ženské Euroligy pořádané v Praze.

Družstvo dře, hájí basketbalistky kouč. K postupu ale nemusí stačit ani výhra

Číst článek

Výhodou Srbska může být rostoucí zájem o basketbal v zemi a především jeho stoupající úroveň. „Může to mít vliv, ovšem Srbové pořádali ME mužů v roce 2005. Bude záležet na basketbalové diplomacii, jak která země zapracuje mezi členy výboru,“ je připraven zástupce českého basketu.

Vůbec ale nemá na mysli finanční otázku s ohledem na korupční skandál v mezinárodní fotbalové federaci FIFA spojený s pořádáním mistrovství světa. „Žádní kapříci neplavou. Basket má nejvíc zemí, ale není to sport, ve kterém by se pohybovaly velké částky,“ usmívá se Pavel Burda.

V České republice by zápasy ve skupinách diváci viděli na pražské Královce a zimním stadionu v Hradci Králové, kde by hrála také domácí reprezentace. Finálové boje by hostila pražská O2 Arena.

Zaplněná Královka hnala ZVVZ USK k historickému úspěchu v Eurolize | Foto: Michal Jurman

Pavel Petr, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme