Česko hlásí zájem o pořádání ME v krátkém bazénu

Závěrečným programem dnes vrcholí plavecké mistrovství Evropy v krátkém bazénu, které hostí polský Štětín. Iniciativa našeho severního souseda v tomto smyslu už inspirovala i Český svaz plaveckých sportů. Ten by totiž pořádáním tohoto typu evropského šampionátu rád pozvedl prestiž plavání v Česku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Srb přišel s myšlenkou kandidatury ČR na pořádání ME v krátkém bazénu

Vladimír Srb přišel s myšlenkou kandidatury ČR na pořádání ME v krátkém bazénu | Foto: Michal Jurman

„Zatím je to spíš ve fázi myšlenky, protože aktuálně jsou pořadatelé určeni na dva roky dopředu. Je to prakticky jediné mistrovství Evropy dospělých, které jsme schopni uspořádat v požadované šíři,“ hází smělou myšlenku kandidatury plaveckého ME na stůl předseda Českého svazu plaveckých sportů Vladimír Srb.

Samozřejmě si také nemohl nechat ujít vystoupení české reprezentace v Polsku, kde mohl začít ještě více rozvíjet prvotní nápad o případné české kandidatuře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko hlásí zájem o pořádání ME v krátkém bazénu

„Reálná možnost je v Brně. Samozřejmě, že bychom to rádi viděli v Praze, ale to by bylo možné jen tehdy, že by se akce konala v létě Teď jde o to přepažit brněnský bazén na polovinu a pak už je to jen o organizaci,“ nachází Srb nejlepší možné umístění celé akce v Česku.

Brno je navíc vhodné i tím, že zde má tradici plavecký klub Kometa, a tak by zde jinak opomíjené odvětví sportu u nás nemuselo udělat co se týká fanoušků ostudu.

„Myslím, že by fanoušci přišli, i když větší by asi byly skupiny fanoušků zahraničních výprav.“

Do noty případné české kandidatuře navíc hraje i v posledních letech snížený zájem evropských federací o pořádání podobných vrcholných akcí. Důvody dodává Vladimír Srb.

„Zájem opadává proto, že je to poměrně nákladné. Evropská federace se pořád nějak nemůže vymanit z období, kdy říkala, že pořadatelé by měli platit jí a ne obráceně. Počítali jsme náklady na letošní možnou kandidaturu na pořádání mistrovství Evropy v dálkovém plavání, vyšlo to asi na dva miliony. Od toho bude federace podle mě muset ustoupit.“

Simona Baumrtová, česká reprezentantka v plavání. | Foto: David Kalvas

V opačném případně totiž evropskému plavání v blízké době hrozí, že se stane středem zájmu pouze ekonomicky silných zemí. Tento trend je patrný už nyní. Po pouhých čtyřech letech se mistrovství Evropy v dlouhém bazénu konalo v Budapešti, jen tři roky pak bude v roce 2012 dělit istanbulské pořadatelství evropského šampionátu v bazénu krátkém.

Snaha o konání podobné akce v Česku by se tak mohla nakonec setkat s pozitivním přijetím i u Evropské plavecké federace. Tedy pokud se zmíněná instituce dokáže vymanit z přemýšlení typu ‚uspěje ten, kdo dá víc‘ a nabídne české straně také přijatelné finanční podmínky.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme