Česko zažilo basketbalové vystřízlivění

Pátý zápas české reprezentace, druhá prohra. Taková je bilance českých hráček po včerejším duelu proti Španělkám. Těm nakonec podlehly o hrozivých 20 bodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po vyrovnaném průběhu se nakonec z výhry radovaly Španělky | Zdroj: ČTK

Skromnost a pokora - s tímto předsevzetím vstupovaly české hráčky do utkání proti na turnaji skvěle se prezentujícímu Španělsku.

Tyto zbraně odváděly dobrou službu jen první tři čtvrtiny duelu. Rozhodnutí přinesla závěrečná desetiminutovka. Tu Češky prohrály 4:17, a po zápase tak jen marně hledaly důvody podobného zkratu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Utkání českých basketbalistek se Španělskem sledoval reportér Michal Jurman

„Asi to bylo tím, že jsme začaly hrát zónovou obranu a tolik jsme se nesoustředily na podkošové souboje,“ hledala příčiny závěrečného kolapsu českého týmu Eva Vítečková.

Přechod na zónovou obranu byl mlýnem na španělskou basketbalovou povodeň. Zatímco v první desetiminutovce se španělská ostrostřelkyně Valdemorová nedostala k bodu, nakonec jich posbírala celkem 25. Když ale začaly české hráčky bránit ji, úřadovala zase pod košem pivotka Lyttlová.

Zkrátka a jednoduše řečeno, české hráčky tentokrát opravdu nevěděly, kam dřív skočit. Ke všemu ještě trenéru Blažkovi zvedla pořádně mandle trojice rozhodčích.

„Měl jsem pocit, že kolikrát měl být míč spíš pro nás, kolikrát byl spíš faul na nás. Jsem z toho prostě zklamaný,“ podotkl český kouč.

Zápas, který otevřel fanouškům oči

Zklamání bylo patrné na každém. Zápas proti Španělsku přitom domácím fanouškům jen otevřel oči, protože realita českého ženského basketbalu už je trochu někde jinde než například před pěti lety. Týmy jako jsou Austrálie, Rusko, USA nebo právě Španělsko lze totiž v dnešní situaci reprezentačního týmu porazit opravdu jen výjimečně.

„Jsou výborně individuálně vybavené, a když už mají pozici, tak ji promění. My bohužel jsme schopní ještě v pozici, která už lépe ani nejde vypracovat, neskórovat,“ uznává jednoznačně vyšší hráčskou kvalitu Španělek i Lubor Blažek.

Španělky opravdu na turnaj přijely ve skvělé formě. Nejenom že z pěti zápasů ještě neprohrály, své soupeře drtí rozdílem několika tříd.

Přesto podle Jany Veselé nemají ani v tomto složení na to přerušit na trůnu světových šampiónek vládnutí takových velmocí, jako jsou třeba Američanky nebo Australanky. „Myslím, že Australanky jsou s Američankami opravdu pořád o krok vepředu,“ říká Veselá.

O krok pozadu jsou zase po porážce od Španělska české hráčky, a to především co se týká jejich sebevědomí. Napravit si jej budou moci už dnes proti silné Brazílii, se kterou se na střetnou od 18 hodin o výchozí pozici do čtvrtfinále.

Martin Hromádka, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme