Český čtyřkajak Havel, Trefil, Dostál a Štěrba změří síly se zámořskými veslaři

Jsou rychlejší veslaři, nebo kanoisté? To je otázka, na kterou na svém soustředění ve Spojených státech najde odpověď čtyřkajak Havel, Trefil, Dostál, Štěrba. Bronzoví medailisté z olympijských her a úřadující mistři světa nastoupí v neděli proti americkým a kanadským veslařům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové bronzového čtyřkajaku (zleva) Jan Štěrba, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Daniel Havel | Foto: Vít Chalupa

„S myšlenkou tohoto závodu nás oslovili s místního klubu ze San Diega, kde se tento závod jezdí už několik let. Je to tady taková tradice.“

Teď tedy bude její součástí poprvé také česká posádka, vedená háčkem Danielem Havlem.

„Vzali jsme to docela s nadšením, protože mezi kajakáři a veslaři panuje odvěká rivalita. Doufáme, že vyhrajeme a ukážeme, že kajakáři jsou jasně lepší,“ usmívá se Havel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český čtyřkajak Havel, Trefil, Dostál a Štěrba změří na svém americkém soustředění síly se zámořskými veslaři

Však se také čeští siláci nejdříve poptali trenérů veslařů Dukly, jaké jsou jejich šance v souboji se zámořskými nepárovými čtyřkami, až pak se závodem souhlasili. Třeba pro Josefa Dostála to ale nebude první podobná zkušenost.

„Síly jsem poměřoval na kajakářském i veslařském trenažeru s Ondrou Synkem a z obou soubojů jsem vyšel líp na maximální tempo,“ pochlubil se Josef Dostál.

V zátoce Mission Bay v San Diegu se má závodit na pětisetmetrové trati, což by mohla být pro český čtyřkajak výhoda. Jeho parádní disciplína je totiž jeden kilometr a veslařská klání, ta se pořádají na dvojnásobné trati.

„Veslaři jsou velcí vytrvalci, takže budeme mít velkou výhodu na startu, kdy loď odlepíme mnohem rychleji a třeba se toho leknou a chytnou kraba,“ žertuje Josef Dostál, kterého společně s Danielem Havlem, Lukášem Trefilem a Janem Štěrbou čeká mnohem důležitější závod zhruba za měsíc, kdy Račice hostí kanoistické mistrovství Evropy.

Čeští kajakáři Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba pózují na stupni vítězů pro triumfu v německém Duisburgu. | Foto: Vít Chalupa

„Kromě klasické nervozity začínáme pociťovat i mediální tlak ze strany českých novinářů. Přece jenom se mistrovství koná u nás doma, takže půjde o hodně. Ale těšíme se, protože budeme mít dobrou formu.“

Na vítěznou vlnu by měl české kajakáře na závěr náročného amerického soustředění dostat právě netypický závod proti zámořským veslařům.

Jan Suchan, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme