Český čtyřkajak i deblkanoe si na OH zajistily finále

Český čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba se dostal na olympijských hrách do finále. Ve své rozjížďce skončil těsně druhý a musel do semifinálových jízd, kde si třetím místem v čase 2:53,984 zajistil účast mezi nejlepšími. Finále pojedou i deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, kteří skončili ve svém semifinále olympijského závodu druzí.

Český čtyřkajak v olympijském semifinále uspěl

Český čtyřkajak v olympijském semifinále uspěl | Zdroj: Reuters

Čtyřkajak měl přitom velmi blízko k přímému postupu do finále, kam postupovala vždy vítězná posádka rozjížďky. Češi sváděli na celé trati tvrdý boj o první místo s Maďary, v polovině dokonce vedli, jenomže z vítězství se nakonec o desetinu sekundy radovala posádka vedená trojnásobným olympijským vítězem Zoltánem Kammererem. V semifinále stačil českému čtyřkajaku třetí čas k postupu mezi nejlepší.

„Ten první start je vždycky nervóznější, nevíte, co soupeři, a taky se trochu hledáte. Navíc byla zima, dopadla na nás taky nervozita z toho, že je to olympiáda. Nemyslím, že jízda byla špatná, byla tam spousta energie, ale nebylo to tolik sehrané. V semifinále jsme se trochu víc shodli, řekli jsme si, co udělat líp. I když jsme byli vyčerpaní z jízdy předtím, bylo to dboré,“ pochvaloval si člen posádky čtyřkajaku Jan Štěrba.

00:00 / 00:00

Jan Šterba komentuje techniku během rozjížďky a semifinále

Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem se mohli také kvalifikovat přímo do finále, na suverénní Němce Kretschmer – Kuschela nestačili nejen oni, ale ani nikdo jiný.

Síly, které české duo pošetřilo v rozjížďách, se pak zúročily v semifinále, kde bylo už v polovině trati jasné, že Raboňovi s Dvořákem postup neunikne.

XXX. letní olympijské hry:

Rychlostní kanoistika (disciplíny s českou účastí):

Muži:

K4 1000 m:

Rozjížďka: 1. Maďarsko (Kammerer, Tóth, Kulifai, Paumann) 2:54,153, 2. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 2:54,267.

Semifinále: 1. Austrálie (T. Smith, D. Smith, Stewart, Clear) 2:52,505, ...3. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 2:53,984 - postoupili do finále.

C2 muži 1000 m:

Rozjížďka: 1. Kretschmer, Kuschela (Něm.) 3:34,435, ...4. Radoň, Dvořak (ČR) 3:38,711.

Semifinále: 1. Mao-sing Chuang, Čchiang Li (Čína) 3:37,746, 2. Radoň, Dvořák (ČR) 3:37,839 - postoupili do finále.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít