Český cyklokros netrpělivě čeká až mu dorostou talentovaní jezdci

Český cyklokros pravidelně sbíral medaile na mistrovství světa. Letos v lednu na trati v belgickém Koksijde ale vyšel naprázdno. Byl to ojedinělý jev nebo situace, na kterou si fanoušci pomalu musí zvykat? Odborníci mají jasno. Belgický šampionát považují za výjimečný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na cyklokrosové trati v Táboře se střídala jedna zatáčka za druhou. | Foto: Tomáš Adamec

„Poslední MS v Koksijde se jelo na netypické trati, která vyhovuje Belgičanům, kteří se na tom dá se říct narodili. Písečné duny, to je osobně něco, co nemá s cyklistikou v podstatě nic společného, protože to strašně ničí kola,“ je přesvědčen šéf cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky Čestmír Kalaš a věří, že únorový šampionát ve Spojených státech jeho slova potvrdí. Sami jezdci volí opatrnější slova.

„Je tady určitě nějaký generační propad,“ domnívá se stříbrný muž z mistrovství světa 2001 v Táboře Petr Dlask. Zároveň však ukazuje na pozitiva. Zájem dětí o cyklistické disciplíny roste.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cyklokros je v ČR oblíbeným sportem, poslední MS bylo ale belgickou záležitostí a Češi odjeli z Koksijde bez medaile

„Jsem moc rád, že jsem letos objel seriál Kolo pro život, mám tu možnost vidět, jak ty děti rostou a jak se zdokonalují. Je třeba se jim věnovat a člověk si na ně musí najít čas,“ říká Dlask. Navíc i cyklokros bojoval s problémem dotýkajícím se vlastně celé společnosti. Sport šel takříkajíc na vedlejší kolej.

„Tohle je potřeba změnit, ale všechno musí jít od rodičů. Jsem rád, že jsem byl na těch dětských závodech. Po závodě mají dětské soutěže a vyhlášení.“ Prostě už ty nejmenší je třeba zábavnou formou k cyklokrosu přilákat. Pohled na startovní pole těch nejmladších kategorií národního poháru TOI TOI Cupu potvrzuje, že se v tomto směru daří. Dokládá to i zájem fanoušků.

Trenér cyklokrosařů Bambula nehodnotí sezonu podle nepovedeného MS

Číst článek

„Myslím, že se stačí podívat na cyklokrosové závody a na ostatní cyklistické disciplíny. Když se přijdete podívat na silniční pohár, tak tam vidíte pár příbuzných, pár mechaniků a nepřijde tam jediný divák. Když se podíváte na cyklokros, to jsou stovky a tisíce diváků,“ hájí svou disciplínu Čestmír Kalaš.

Český cyklokros má navíc stále dobrý zvuk ve světe. V Mladé Boleslavi se uskuteční příští rok evropský šampionát, Tábor hostil mistrovství světa v letech 2001 a 2010 a elita se na jih Čech vrátí už za tři roky.

„Tu kandidaturu jsme vyhráli díky tomu, že za posledních 15 let byl Tábor 2010 vyhodnocen jako nejúspěšnější pořadatel. Historie říká, že ještě žádné město nehostilo třikrát mistrovství světa,“ dodává Kalaš.

Pavel Petr, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme