Český olympijský výbor mění stanovy a systém hlasování

Zprávy ze schůzí různých výkonných výborů nepatřívají mezi ty nejatraktivnější. Ale někdy jsou o to zásadnější. Třeba ty středeční, že vedení Českého olympijského výboru projednalo návrh nových stanov této organizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kejval byl duchovním otcem Českého olympijského domu v Londýně | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Všechno je součástí mnohem širšího kontextu. V podstatě to začalo pádem Sazky, následovaly rozsáhlé změny v českém sportu, které mají vést k tomu, že Český olympijský výbor bude jeho zastřešující organizací. A proto musí změnit stanovy, aby sport mohl sjednotit místo Českého svazu tělesné výchovy. Dosud mohli na Plénu ČOV o všem rozhodovat jen někteří jeho členové, pouze olympijské sporty.

"Měníme jednu věc, na kterou si stěžovali zástupci neolympijských sportů, a to, že byli evidování jako přidružení členové, to znamená jako členové druhé kategorie," vysvětluje předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Dosud to v praxi bylo tak, že se hlasovalo různobarvenými lístky. Členové výkonného výboru měli červené, zelené patřily olympijským sportům a žluté drželi ti ostatní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách stanov ČOV mluvil ve Večerním Radiožurnálu Tomáš Kohout

"Každý ze sdružených subjektů bude mít možnost prostřednictvím ať už svého hlasu nebo hlasu kolegů, které zmocní, rozhodovat o fungování Českého olympijského výboru," dodal Jiří Kejval, který prozradil, že změn dozná i nejužší vedení ČOV, tedy výkonný výbor.

"Pokud to projde, do výkonného výboru by byl nově nominován zástupce handicapovaných sportovců, zástupce krajů a regionů a zástupce neolympijských sportů a organizací," řekl předseda Českého olympijského výboru.

Možná se právě tady otevírá i cesta pro usmíření se Sokoly. Jejich starostka Hana Moučková neúspěšně kandidovala na post místopředsedkyně ČOV na minulém plénu, nedostala se ani do výkonného výboru a s jednotou českého sportu - tedy hlavním cílem nového vedení - to vypadalo nahnutě.

Na jednání výkonného výboru se rozhodlo i o vzniku Komise sportovců Českého olympijského výboru a jeho součástí by se měl stát i paralympjiský výbor.

"Řešili jsme i otázku financování českého sportu, změnu loterijního zákona, chtěli bychom, aby Česká republika nebyla jednou ze tří zemí v Evropě, ve které peníze z loterií vůbec nejdou do sportu. Řešíme nový zákon o podpoře sportu, kde bychom chtěli lepší právní postavení sportu jako takového," vyjmenoval další body jednání výkonného výboru předseda ČOV Jiří Kejval.

Tomáš Kohout, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme