Český olympijský výbor vyhrál spor s Budvarem

Český olympijský výbor oslavil jedno důležité nesportovní vítězství. Definitivně totiž uspěl v soudním sporu s Budějovickým Budvarem kvůli neoprávněnému použití olympijské symboliky v reklamním spotu z roku 2006.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český olympijský výbor Předseda MUDr. Milan Jirásek.jpg

Pivovar tehdy během zimních olympijských her v Turíně vyrobil reklamu, ve které dva hokejoví fanoušci s anglickým přízvukem jedou jakoby náhodou zrovna do Itálie na akci zvaná „hokejáda". Ve spotu byly navíc použity i další odkazy vztahující se k Hrám jako například symbol olympijské pochodně.

Český olympijský výbor se poté začal s Budějovickým Budvarem, který není jeho oficiálním partnerem, soudit. A Krajský soud v Českých Budějovicích mu dal v roce 2009 za pravdu, protistrana se ovšem odvolala. Rozhodnutí ale v minulých dnech definitivně potvrdil Vrchní soud v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český olympijský výbor vyhrál spor s Budvarem

„Je to tedy vítězství a z vítězství každý, zejména ve sportu, má radost. My ty pocity máme jiné. Sportovec když vyhraje, tak se těší na další boje a další vítězství. My bychom rádi, aby už nebyly tyto souboje," prohlásil k rozšeření celé kauzy předseda ČOV Milan Jirásek.

Důležitost konečného výroku soudu potom potvrzují hlavně slova právníka Jana Šťovíčka, který Výbor zastupoval.

„To rozhodnutí je opravdu průlomové. Je to poprvé v historii, co máme k dispozici rozsudek potvrzený odvolacím soudem, který jasně vykládá ty nejasnosti, které mohly být v zákoně ohledně nejasnosti olympijských symbolik a zcela jasně stanoví, co se smí a co se nesmí."

Pivovar se teď musí Českému olympijskému výboru omluvit ve vybraných médiích a také na svých internetových stránkách. Kromě omluvy potom zaplatí dva a čtvrt milionu korun. Získané finanční prostředky si ale Výbor nenechá - bude z nich financovat nový projekt Národních olympijských stipendií.

Peníze půjdou na sport

„Bude to projekt, který bude určen pro individuální olympijské sporty. Ty prostředky se budou moci čerpat výhradně na realizaci sportovního procesu v rámci přípravy a kvalifikací na olympijské hry v Londýně," vysvětluje místopředseda ČOV pro sport František Dvořák.

Kritéria pro výběr sportovců musí ještě schválit výkonný výbor, preferovány ale budou hlavně mladé naděje do 23 let z širších reprezentačních výběrů, sportovci ovšem nesmí už být zařazeni do jiných forem podpory například stipendií přímo od Mezinárodního olympijského výboru. ČOV chce podle Dvořáka vložit do projektu Národních stipendií asi milion dvě stě tisíc korun.

Petr Kadeřábek, Mirko Vasič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme