Český softball oslavil 50 let historicky nejúspěšnější sezonou

Organizovaný český softball letos slaví 50 let, ale nejen z tohoto pohledu byl pro Českou softballovou asociaci letošní rok výjimečný. Podle slov jejího předsedy Gabriela Waageho se totiž jednalo o vůbec nejúspěšnější sezonu v historii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ME softballistek v Praze - Sabina Borecká na pálce | Foto: Jan Beneš

„Získali jsme celkem osm medailí z evropských turnajů, což nemá v historii obdoby. Stali jsme se nejúspěšnější evropskou zemí i před Nizozemskem a Itálií – ty mají po pět medailích z letošního roku,“ těší předsedu České softballové asociace. V takovém množství úspěchů je těžké vyzdvihnout jeden, který by vyčníval nad ostatní, ale možná i kvůli skvělé atmosféře uvádí Gabriel Waage třetí místo z červencového evropského šampionátu.

„ME žen, které jsme pořádali v Praze na Joudrs – to byl podle slov předsedy Evropské softballové federace nejlépe zorganizovaný turnaj." A slova předsedy Evropské softballové federace potvrdil ihned po skončení turnaje i zkušneý nizozemský trenér André Prins. Kouč českého týmu, který vedl například týmy Ruska, Belgie nebo Rakouska, byl z atmosféry pražského evropského šampionátu opravdu nadšený.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český softball zažil historickou sezonu

„Je to opravdu neuvěřitelné. Mluvil jsem s lidmi z jiných reprezentací a říkali, že tomu nemůžou uvěřit. Já už jsem na softbalu zažil skvělou atmosféru - na turnaji v Tchaj-wanu chodilo na stadion 30 tisíc lidí, ale tohle je úplně něco jiného. Tady jsou fanoušci hned u hřiště, neskutečně svému týmu pomáhají, jsem opravdu šťastný, že jsem tady," zářil spokojeností André Prins.

V srpnu pak přišel významný úspěch také na klubové scéně, když hráčky Eagles vyhrály poprvé v historii Pohár mistryň evropských zemí. „Druhou, velmi významnou událostí bylo vítězství bylo vítězství našeho klubu na PMEZ, který je považován za jednu z nejlepších soutěží v Evropě a my jsme doposud nedosáhli ani na medaili. Naším cílem bylo získat medaili a povedlo se získat na domácí půdě hned medaili zlatou," vzpomíná na turnaj v pražské Krči Gabriel Waage.

Pro ženský softball ale přišla v září i jedna nepříznivá zpráva z Buenos Aires, kde se na kongresu MOV rozhodlo, že se softball po olympijských hrách v Londýně neobjeví ani za tři roky v Brazílii. Naději ale dala volba hostitelského města pro rok 2020.

Šance na návrat v Tokiu

„Olympijské hry jsou nejprestižnější sportovní událostí a my se samozřejmě budeme pokoušet pořád – vrátit se na olympijské hry, protože jsme těsně před branami. Je tam určitá možnost, dostat se do Japonska v roce 2020, protože Japonsko chce mít baseball a softball na OH, protože je tam baseball velmi rozšířen a v softballu jsou posledními olympijskými vítězkami."
vysvětluje Gabriel Waage.

Hned v příštím roce ale čekají českou seniorskou reprezentaci dvě vrcholné akce - ženy pojedou v srpnu na světový šampionát do Nizozemska a o měsíc dřív budou o titul mistrů Evropy bojovat v Havlíčkově Brodě muži.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme