Český sport chce změnou loterijního zákona získat 300 milionů korun

Peníze a český sport je spojení, které se v posledních letech skloňuje stále častěji. Jak jich do sportu dostat víc, se dnes se členy Českého olympijského výboru radili zástupci sportovních svazů olympijských i neolympijských sportů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Financování sportu v posledních dvaceti letech zažilo velký pád. Před námi je spoustu práce, aby se nám podařilo financování zlepšit, na to máme vypracované některé projekty, které by zároveň neměly zatížit státní rozpočet,“ říká předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Více peněz do českého sportu by mohla přinést změna loterijního zákona, která se v těchto dnech projednává v poslanecké sněmovně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změna loterijního zákona má podle předsedy ČOV Kejvala přinést sportu více peněz

„Česká republika dnes patří mezi tři státy v Evropě, kde z výnosů loterií není financovaný sport, byť zisky sázkových společností přichází ze sportu. Chceme tuto anomálii změnit a zároveň peníze, odhadujeme částku někde kolem 300 milionů korun, bychom chtěli věnovat jednak všem sportům bez ohledu na to, zda jsou olympijské nebo neolympijské. Za druhé chceme peníze situovat především do sportu mládeže. To je podle nás to nejdůležitější,“ předkládá svou vizi Jiří Kejval.

Pro sázkové společnosti a kanceláře by se ve výši odvodů se schválením a nabytí platnosti novely nic nezmění. Stále budou mít za povinnost odvádět 20 procent zisku.

S neschválením novely Kejval nepočítá

Nově ale mohou poukázat až 5 procent prostřednictvím Českého olympijského výboru na sport a o to pak poníží odvod do státního rozpočtu. Všeobecně se očekává, že poslanci a senátoři novelu schválí, ostatně s ničím jiným ani Jiří Kejval nepočítá.

„V případě loterijního zákona už jsme jednou prohráli. Před rokem a půl tím sport přišel o několik miliard. Pevně doufáme a máme pocit, že politici chápou, že tento krok nebyl dobrý. Snad už se to tedy podruhé nestane. Popravdě řečeno na tuhle variantu připraveni nejsme.“

Přesto Český olympijský výbor jen nečinně nepřihlíží jednání ve sněmovně a sám shání další finanční prostředky pro český sport. Už ve středu například představí svého nového oficiálního partnera, kterým se stane akciová společnost Sazka sázková kancelář - více čtěte zde.

Jakub Kanta, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme